Aktuality

Zveme vás na Duel vinařství Stanislav Mádl a Vican rodinné vinařství

18. 8. 2016
Duel vinařů - zážitek a poučení pro každého, koho láká tajemství terroir a kouzlo snoubení vína s jídlem. Ve čtvrtek 29. 9. se v Restauraci Hotelu Barceló Brno Palace setká Vican rodinné vinařství z Mikulova a Vinařství Stanislav Mádl z Velkých Bílovic.
 

Festival jde do druhé poloviny

15. 7. 2016
Letní festival Víno z blízka se pátým večerem přehoupl do druhé poloviny. Letos nás čekají ještě 4 zahradní degustace vín z blízka. 
 
 

Tři šlechtitelky přivezou své novošlechtěnce

29. 6. 2016
O co více máme na Moravě malých vinařů, o to více odrůd každý z nich pěstuje. Je opravdu neuvěřitelné, že na 17200 ha osázených vinic, připadá 19037 registrovaných pěstitelů. Průměr je 0,9 ha na pěstitele, ale většina hospodaří na plochách 0,2-0,4 ha. Na osázených vinicích pěstují 26 bílých registrovaných odrůd a 24 červených. Z více než padesáti je pak přímo na Moravě vyšlechtěných 11 bílých a 13 červených odrůd. Impulzem k šlechtění byla mšička révokaz, která více než před sto lety donutila vinaře šlechtit odrůdy odolné vůči škůdcům i zdejšímu klimatu. Tři šlechtitelky přivezou 11 z těchto vín. Dvanáctým je víno Symposion, kuriozita odrážející odrůdovou pestrost moravských vinic. Vinařství Ampelos Vrbovec ho připravuje jako cuvée, v bílé verzi vyrobeno scelováním 110 bílých odrůd a v červené verzi vzniká z 80 modrých odrůd révy z Genofondu ČR.
 

Čejkovice - Tajuplné bludiště templářských sklepů

9. 6. 2016
Obec Čejkovice leží na nejteplejším místě naší republiky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1248, kdy se uvádí jako majetek řádu templářů. Doložené počátky vinařství v Čejkovicích spadají do 13. stol. Téměř 100 let před panováním českého krále Karla IV. začíná v obci systematicky pěstovat vinnou révu právě francouzský templářský řád. Dnes patří Čejkovice mezi nejvýznamnější vinařské obce v České republice.
Část dětství v Čejkovicích prožil zakladatel Československé republiky T. G. Masaryk; v jeho domku si můžete prohlédnout stálou expozici. V tvrzi je hotel a Zámecká galerie vín s bohatou nabídkou vín z okolí.
Současně s tvrzí templáři v Čejkovicích vybudovali rozsáhlé sklepní prostory. Sklepy byly tak vysoké, že jimi mohli projíždět ozbrojenci na koních, jejich šířka stačila i vozům plně naloženým zbožím. O jejich délce se dodnes vyprávějí legendy, údajně vedly z Čejkovic až do Skalice. V minulosti sklepy byly a dodnes jsou využívány pro uskladnění a zrání vín. Z celkového komplexu chodeb je nyní zpřístupněno 650 metrů sklepení, v části prostor sídlí stylová vinárna.

Šestice čejkovických vinařů se vám na degustaci v Otevřené zahradě představí již ve čtvrtek 16. června.
 

Poklady z Rakvic

2. 5. 2016
Objevování pokladů má v Rakvicích dlouhou tradici. Jeden z nejznámějších zde byl zakopán do země ve 12. století a objeven v roce 1886. Obsahoval moravské dukáty, rakouské i jihoněmecké feniky i uherské denáry. My Vás zveme na poklady z Rakvic, které nadchnou spíše milovníky vín, než numizmatiky. 
 
 
pro návštěvníky pro média pro vinaře
napište nám tiskové zprávy Přihláška zima 
novinky na e-mail akreditace Pokyny zima
o vínu z blízka    
     
katalog vinařů pořadatel
e-shop  
vstupenky
 
 
 
minulá vína z blízka budoucí vína z blízka festival otevřených sklepů  
 
 
 
informace o Vínu z blízka
Nadace Partnerství
Údolní 33, Brno 602 00
tel.: 515 903 121
vinozblizka@nap.cz