6. 12. Nedělní trh s vínem

Rodinné vinařství Košut

Rodinné vinařství s tradicí sahající do 19. stol., působí v obcích Prušánky a Moravská Nová Ves. Hlavními představiteli vinařství jsou bratři Luděk a Jaroslav Košutovi, absolventi lednické fakulty Mendelovy univerzity Brno. Cennými zkušenostmi bratrům pomáhá otec Jan. Ve vinařských obcích Prušánky a Moravská Nová Ves pěstují Košutovi révu vinnou v integrované produkci na 15 ha vlastních vinic. Veškeré hrozny se zpracovávají moderními technologiemi ve vlastním provozu vybaveném pneumatickým lisem, vinifikátory na nakvášení červených vín či agregáty pro plně automatizované řízení kvasných procesů, regulací teploty chlazení pro kvašení bílých vín a ohřevem pro biologické odbourávání kyselin červených vín nebo komorovým filtrem pro filtraci moštů či filtrem Cross-flow. V nabídce jsou i vína školená v barrique sudech. Roční objem produkce je kolem 70 000 lahví. K nejlepším odrůdám vinařství patří Aurélius, který je zároveň vlajkovou lodí vinařství, burgundské odrůdy zejména Chardonnay a Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené a Tramín červený. Z červených odrůd  André, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré nebo Frankovka.  Naším cílem je kladení důrazu na co nejvyšší kvalitu vín, o čem svědčí uznání na prestižních vinařských výstavách: pravidelná umístnění vín v Národním salonu vín ČR, zlaté, stříbrné a bronzové medaile z Valtických vinných trhů, medaile a diplomy z AWC Vienna, zlaté a stříbrné medaile na Weinparade Poysdorf nebo např. 3. místo v kategorii Národní soutěže vín ČR a medaile z národní soutěže vín ze Slovácké podoblasti.  
 

Rodinné vinařství u Samsonů

Rodina Samsonů z Velkých Němčic se věnuje vinařství bez přerušení již v páté generaci - tradice byla založena kolem roku 1880 Jakubem Samsonem. Pravnuk Jaroslav Samson dnes vede malé rodinné vinařství za pomoci syna Pavla a celé rodiny. Hrozny zpracovávají Samsonovi z 0,4 ha vlastních průměrně dvaceti až čtyřicetiletých, jihozápadně orientovaných vinic v trati Punty na sprašových půdách. Další suroviny pro výrobu přibližně 14 000 litrů vína ročně vykupují od smluvních partnerů. Pro zpracování hroznů, školení a skladování vína používá vinařství dva sklepy. Jeden z nich byl postaven v roce 2003 a Samsonovi ho postupně vybavují novou technologií. Například v posledních dvou letech pořídili mobilní klimatizační jednotku pro řízené kvašení, mlýnkoodstopkovač a pneumatický lis pro šetrné zpracování hroznů a dřevěné sudy pro tradiční výrobu vín.  
Samsonovi používají ve sklepě především tradiční postupy vinifikace, bez umělých kvasinek s vlastními odrůdovými zákvasy. Zaměřují se též na dlouhodobou archivaci vín a vína typu rezerva. Vedle vína mohou ve vinařství návštěvníci ochutnat vinné želé z různých odrůd a také vynikající originální domácí pralinky z belgické čokolády plněné vinným želé. Součástí vinařského dvora je reprezentační posezení. Filosofií vinařství je „Kvalita a harmonie" a mottem „Tradiční vína s kořeny". Ve svých vínech snoubí letitou tradici, původní technologické postupy svých předků. Pro svou jedinečnost preferují vína ze starých vinic a čistotu odrůdové skladby. Vína prodávají ze sklepa, ve vlastním e-shopu, část odbytu tvoří vinotéky, restaurace, firemní a soukromá klientela. Na degustaci a posezení se mohou do vinařství ohlásit skupiny do 30 návštěvníků. Vinařství se zařadilo do programu „Cyklisté vítáni" a pořádá individuální turistické akce. Se svými víny se účastní různých benefičních programů k získávání financí na projekty zaměřené na ochranu přírody, do sociální oblasti, ve prospěch mládeže, na obnovu místních tradic a velkoněmčického kroje. Vinařství je držitelem „Certifikátu vinařské turistiky" a spolutvůrcem projektu „Kraj kvetoucí révy".
 

Vinařství Klobása

Malé exkluzivní vinařství Ing. Vlastislava Klobásy vzniklo kolem roku 2000 postupným přerodem z koníčka do podnikatelské činnosti. Vinař sice nepřevzal pomyslné rodinné vinařské žezlo, ale láskou k půdě a přírodě navázal na odkaz předků a selských rodinných tradic. Základem prestiže vinařství je dvouhektarová vinice v nikolčické trati Neuperk. Vhodně vybraný pozemek v nadmořské výšce přibližně 350 metrů nad mořem s jihozápadní orientací se sprašovou půdou s vysokým obsahem vápníku má unikátní mikroklima. Z kotle od hustopečských rybníků proudí teplý vzduch přes vinohrad a vyhřívá hrozny na révových keřích do kvalit vysokých přívlastků. Vinařství pěstuje především odrůdy Rulandské šedé, Sauvignon, Chardonnay, Sylvánské zelené, Tramín červený, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Zweigeltrebe a Dornfelder. Sklepní hospodářství přestěhoval Vlastislav Klobása v roce 2012 z Mikulovska do Nikolčic do vinařského dvora, který postupně rekonstruuje. Při výrobě vína aplikuje zdravou míru selskosti a dodržuje neměnná pravidla - například u modrých hroznů riskuje co možná nejpozdější sklizeň a červená vína tak mají pouze přívlastek výběr z hroznů. Pokud výchozí surovina tuto kvalitu nesplňuje například z důvodu slabšího ročníku a nevhodného počasí, vznikají rosé „pouze" jako pozdní sběr. Tento princip je odpovědí sklepmistra na všeobecné pochybnosti o moravských červených vínech. Další technologie odpovídají představám o moderním vinařském maloprovozu - experimenty s vlastními kvasinkami, chlazení bílých moštů, nerezové tanky a barikové sudy. Vína se prodávají ze sklepa, ve vybraných gastronomických provozech a vinotékách především na Zlínsku. Specialitou jsou degustace pro malé, maximálně desetičlenné skupiny přímo ve vinici. Komornější složení preferuje Vlastislav Klobása i při degustacích ve sklepě. 
 

Vinařství Melchrt

Rodinné vinařství založeno na tradici předků, která sahá do poloviny 20. století. V současné době hospodaří na vinicích o rozloze cca 1,5 ha v katastru Prušánky, převážně v trati Čtvrtky. Hrozny pro výrobu vína jsou výhradně z vlastní produkce. Zpracování probíhá v nově vybudovaném vinném sklepě klasickým způsobem za pomocí moderní technologie. Roční produkce 4500 lahví o obsahu 0,75 lt. Vinařství se zaměřuje na výrobu vín s přívlastkem v menších šaržích. Dále také provádí degustace lahvových i sudových vín spojené s prohlídkou vinného sklepa s výkladem vinaře až pro 45 osob. Odrůdy: Neuburské, Muškát Moravský, Hibernal, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Zweigeltrebe, Cabernet Moravia, Dornfelder, Frankovka
 

GOTBERG, a. s.

Vinařství Gotberg se zapsalo do vinařské mapy jižní Moravy v r. 2010. Jeho sídlo se nachází v jihomoravské obci Popice, jejíž vinařská tradice sahá až do 13. století. Specializuje se na přívlastková vína špičkové kvality. Hospodaří na 45 hektarech vinic v Mikulovské vinařské podoblasti a čtyřech viničních tratích Panenský kopec, Svidrunk, Sonberk a Stará hora. Zaměřilo se na odrůdy, které do dané oblasti patří a kterým se ve zdejší lokalitě dobře daří. Velký důraz klade vinařství Gotberg na vypěstování a šetrné zpracování kvalitní suroviny. V r. 2007 společnost vstoupila do programu ekologického zemědělství, což znamená, že při ošetřování vína nepoužívá žádné chemické, ale pouze biologické prostředky. Při zpracování hroznů a výrobě vína používá nejmodernější technologie, ať už při výrobě vína v nerezových tancích nebo v tradičních dubových sudech. Vinařství se také podílí na společném česko-rakouském projektu ECOWIN – ochrana přírody ekologizací vinohradnictví. Sídlí v budově, která získala ocenění „Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje" a je krásným příkladem moderní vinařské architektury. Výrobní hala je umístěna v samostatné budově a je zajímavě zapuštěna do terénu. Součástí moderní budovy vinařství je i administrativní zázemí, degustační místnost „Diamant" a další prostory včetně ubytovacích. Z otevřené terasy je nádherný výhled na dominantu zdejšího kraje Pálavu, což činí každou návštěvu neopakovatelnou v jakémkoliv ročním období. Vinařství Gotberg spolupracuje také se špičkovými restauracemi, kde připravuje zážitek pro vinaře i pro gurmány v podobě snoubení pokrmů s vybranými víny.
 

Regina Coeli - Vinařství Trpělka & Oulehla

Typické rodinné dvougenerační vinařství  sídlí v Nových Bránicích, obci navazující na vinařské město Dolní Kounice, kde se réva vinná pěstuje od roku 1181, kdy byl založen klášter Rosa coeli – Růže nebeská.  Lahev z Vinařství Trpělka & Oulehla poznáte snadno podle etikety Regina coeli – Královna nebes.   Vinařství bylo založeno v roce 1991 a dnes hospodaří na 28 ha. Většina vinic leží v katastru Dolních Kounic. V roce 1993 bylo započato se stavbou klenutého sklepa a následně lisovny. S novým tisíciletím byla do sklepa instalována i nová technologie.  
Vyrábí zde krásná rustikální vína s čistým charakterem a většinou nespěchají s jejich uvedením na trh. Ročně vyprodukují  80 tisíc lahví. Největší  úspěchy sbírá Merlot v červeném i růžovém provedení, Rulandské modré, Svatovavřinecké či vyhlášená  kounická Frankovka.  Z bílých vín doporučujeme Chardonnay,  Sauvignon,   Rulandské šedé či Pálavu, kterou můžete ochutnat v sladším i v suchém provedení. 
Každým rokem jsou vína Regina coeli zařazena mezi nejlepších 100 vín ČR v  Salonu vín  ve Valticích. V letošním Průvodci nejlepšími  víny ČR časopisu WINE & Degustation bylo Vinařství Trpělka & Oulehla oceněno nejvyšším hodnocením ***  - jako etablované vinařství , které dlouhodobě produkuje vynikající až excelentní vína. Toto ocenění bylo uděleno pouze 18 producentům z počtu 191 vinařství. Vizitkou je také výběr vín do gastronomických podniků  pana Zdeňka Pohlreicha. Nezbývá než ochutnat.
 

SONBERK

Sonberk (původně Sonnenberg - slunečný kopec) je historicky jedna z nejkvalitnějších viničních tratí v České republice, osázená révou již ve 13. století. Nyní na 40 hektarech vinice pěstujeme odrůdy z geologického hlediska nejvhodnější - Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín, Sauvignon, Rulandské šedé…
Výjimečnost tohoto terroir je dána nadmořskou výškou 210 až 260 m, orientací na jih až jihozápad. Půda je spraš s vysokým obsahem vápníku, draslíku a minerálních látek. Réva je ošetřována pouze ručně za dodržení všech zásad ekologického hospodaření šetrného k životnímu prostředí. Dokonalý hrozen s vyrovnaným obsahem kyselin, cukru a aromatických složek je cílem. Nejkrásnější pohled na pohoří Pálavy a na Novomlýnské nádrže na Mikulovsku je třešinkou na dortu Sonberku. Uprostřed vinohradů, tak, aby byly hrozny při sklizni co nejdříve „pod střechou", byl postaven nový vinařský dům místo staršího sídla Sonberku v klasických sklepích nedaleké obce. Jedná se o první moderní vinařskou architekturu v ČR, vytvořenou Josefem Pleskotem, architektem snoubení přírody a tvorby člověka.
Vinařství Sonberk vyrábí vína pro každodenní doušek, které zákazník najde v produktové řadě Stříbrný Sonberk. Vína z řady Velký Sonberk jsou vína výjimečná, plná minerality, extraktu a originality dané polohy, pravidelně oceňována doma i ve světě. Díky jejich kvalitě a přirozenému charakteru se těmto vínům dostává velké prestiže. Vína byla v posledních letech podávána při příležitosti mezinárodních jednání prezidentů a ministrů, nechybí v nabídce předních restaurací a jsou s velkým úspěchem exportována do zahraničí.
 

Vinařství Simenon

Malé mladé ambiciózní vinařství odkazuje v názvu na jméno chvalovického rychtáře Simenona Numbfruhna, který roku 1717 písemně stvrdil, že se v obecní šenkovně budou dodržovat podmínky stanovené pro výčep vína louckým klášterem. Vinař Lukáš Kovalský se tím přihlásil k bohatým místním tradicím, ze kterých si vybírá to nejlepší - viniční tratě, odrůdy i metody výroby vína. Absolvent střední zemědělské školy se specializací na vinařství pracuje ve vinohradech v sousedním Rakousku. V roce 2011 si vyrobil malou zkušební partii vína v rodinném sklepě a ročník 2012 byl pak jeho prvním oficiálním - za pomoci otce Karla a matky Bohumily. Zdrojem hroznů je vlastní malý vinohrad v trati U sv. Urbana a nákup od smluvních vinohradníků z blízkého okolí. Vinařství se specializuje pouze na bílé odrůdy Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Chardonnay a Pálava. V současnosti Lukáš Kovalský využívá možnost prvotního zpracování ve vinařství Arte vini (současně s poradním hlasem zkušeného enologa René Vrátila) a lahvováni ve společnosti Vinice Hnanice. Bez kompletního zázemí tak může již v začátcích dosáhnout požadovaných kvalitativních parametrů, efektní adjustáže v lahvích se šroubovým uzávěrem a stability i u vín s vyšším zbytkovým cukrem. Celý proces vinifikace ve vlastním prostředí bude mít Lukáš Kovalský k dispozici od roku 2015, kdy byl měla být hotova stavba vlastního sklepa ve chvalovické sklepní uličce nedaleko současného. Kapacita sklepního hospodářství se zvýší na 10 000 litrů, degustační místnosti na 20 návštěvníků, k dispozici bude i ubytování. 
 

Víno Holec

Jsme malé rodinné vinařství hospodařící v Dolních Dunajovicích na 3,7ha vinic převážne vlastních, v integrované produkci. Všechny vinice leží v Mikulovské vinařské podoblasti. Část vinic je vysazena v letech 2004-2009 cca 1,5ha. Ostatní naše vinice jsou starší a produkují úrodu vysoké jakosti. Pro nás je hodnotou kvalita zpracovávaných hroznú a vína z nich vyrobeného.

Naše vína jsou vyrobena výhradně z vlastní produkce, část hroznů prodáváme jiným odběratelům. Již při řezu keře na jeden tažen se redukuje násada hroznů na keři, který není přetížen a hrozny lépe vyzrávají. Sběr se provádí ručně a vína se vyrábí klasickou metodou (po odkalení moštu a přidání kvasinek). Velká část vinic (2.5ha) leží na jedné z nejlepších viničních tratí Zimní vrch, proto klademe velký důraz na tvz.terroir nejlepších vinic (poloh).

 
 

Vinařství Konečný

Vinařství Konečný Čejkovice začalo plnit vína do lahví v roce 2003, nicméně rodina vyrábí vína již několik generací. Současný produkční sklep byl vybudován v 90. letech. Obhospodařují 4 ha vinic v tratích Noviny, Helezný díl, Novosády a Odměry. Vinařství pěstuje široké spektrum 20 odrůd v integrované produkci se zaměřením na Hibernal, Tramín červený, Rulandské šedé, Sylvánské zelené, Dornfelder, Cabernet Moravia, Neronet, Alibernet a Frankovku. Na práci ve vinici se s pomocí kompletního agrotechnického zařízení podílejí všichni členové rodiny, od řezu až po ruční sběr je vše podřízeno požadované kvalitě. Malé sklepní hospodářství je vybaveno moderními technologiemi pro šetrné zpracování hroznů, kvašením při řízené teplotě a vinifikátory. Mošty se odkalují, zakvášejí ušlechtilými kvasinkami, u červených vín probíhá jablečno-mléčná fermentace. Bílá vína se vyrábějí v nerezových tancích, červená vína zrají v dřevěných sudech, část v sudech typu barrique. Vinařství vyrábí zejména přívlastková a speciální vína a to v počtu asi 25 000 lahví. Prodávají se ze sklepa, ve vybraných vinotékách a gastronomických provozech. Vinařství Konečný pořádá degustace pro skupiny do 22 osob spojené s odborným výkladem, prohlídkou sklepa a cateringem. Nejlepším vínem tohoto vinařství je Cuveé Pinot Cab 2011, který získal na Valtických vinných trzích pohár Agrární komory za nejlepší červené víno, dále na Králi vín cenu – Vítěz kategorie za nejlepší červené víno a stříbrnou medaili na největší soutěži na světě AWC Vienna, další víno Alibernet 2008 získal titul Champion Vinum Juvenale, pravidelné úspěchy na soutěžích  získávají téměř všechna vína. Specialitou vinařství je bylinný nápoj Pistorcio, víno portského typu Forte Wine a džem z vinných hroznů.
 

Rodinné vinařství Jedlička

Rodinné vinařství založené v roce 2000 hospodaří na 45 ha vinohradů v tratích Terasy, Čtvrtě a Kraví hora. Sídlem vinařství v Bořeticích je historický areál prvorepublikového vinařského družstva VINOPA vybudovaný v roce 1932, který byl v roce 2005 kompletně zrekonstruován pro potřeby současného vinařství při zachování původní podoby hlavní budovy. Uzavřený soubor výrobních, skladovacích a prezentačních prostor patří k nejmodernějším u nás a ve své kategorii snese mezinárodní srovnání. Novým technologem a enologem firmy je Jaroslav Suský. Veškerá produkce je zpracovávána kvalitní a šetrnou technologií. Při výrobě červeného vína se vinařství vrací k tradičním postupům - používá například delší nakvášení rmutu. Bílá vína se vyrábějí technologií řízeného kvašení s použitím terroirních kvasinek. Díky tomuto spojení vzniká ve vinařství víno, které si nese charakteristické odrůdové znaky, aroma a zachovává si přitom výrazně svůj terroir. Typická jsou pro vinařství červená vína, plná a strukturovaná, vhodná do gastronomie. V nabídce je kolem 40 položek ročníkových vín včetně vín slámových a ledových. Vyhledávanou specialitou vinařství jsou Cuvée Kácary z Rulandského modrého, Svatovavřineckého a André a Cuvée Túfary z Cabernetu Sauvignon, Merlotu a Svatovavřineckého. Na degustaci nejen těchto vín mohou přímo do vinařství přijet skupiny do 50 osob. Návštěvníky čeká posezení ve stylovém sklepě ze 30. let minulého století. V létě je navíc k dispozici venkovní posezení s 50 místy.
 

Vinařství Rodina Kölbelova

V třetí generaci po dědovi Arnoštovi a otci Milošovi pokračuje František Kölbel ve vinohradnické a vinařské tradici, kterou se snaží cílevědomě rozvinout a posunout na vyšší příčku. Miloš Kölbel začal v 90. letech vysazovat méně známé odrůdy Merlot, Cabernet franc, Scheurebe, Kerner, Bouvierovo hrozno, Dunaj, Garanoir, Gamay... František Kölbel na toto pro Moravu netradiční spektrum navázal zpracováním i typičtějších odrůd z rodinných vinohradů v Kyjově, pronajatých ve Strážovicích a nakoupených hroznů z širšího okolí. A zatímco dědečkova produkce zůstávala u několika malých demižónů pro vlastní potřebu a otcova produkce nepřesáhla 500 litrů, František Kölbel nyní vyrábí kolem 6 000 lahví a má svůj dlouhodobý plán vysazovat na nakoupených pozemcích hlavně v kyjovské trati Slíny další vinice a zvyšovat objem produkce.
Jako vinař-samouk se začal vzdělávat na školeních, jezdit pro inspiraci do Rakouska, učit se od jiných vinařů. Technologicky je vinařství založeno na nerezových technologiích, starších barikových sudech a hlavně na myšlence důsledně pracovat s každou partií odděleně podle charakteru hroznů. Ve sklepě tak najdeme svěží aromatická vína vyrobená za pomoci ušlechtilých kvasinek určená k pití v mladém stavu vedle plných vín dlouhodobě ležících na kalech určených na delší archivaci až po vína slámová. Sklepní hospodářství v Čelakovského ulici vzniklo rekonstrukcí pobořeného pronajatého sklepa. Pozemek s lisovnou umožňují gravitační systém výroby. Cílem je dosažení přibližně sedmihektarové plochy vinic se zajímavými odrůdami a vzácnými klony jinak běžných odrůd, na kterých bude moci ilustrovat pestrou škálu způsobů vinifikace a vůní a chutí vín.
 

Vinařství Petr Bunža

Jsme rodinná firma založená v roce 1993 Ing. Vlastimilem Bunžou a jeho synem Petrem. Navázali jsme tak na dlouholetou tradici naší rodiny v pěstování vinné révy a výrobě vína. V současné době se vinařství věnuje výrobě všech kategorií vín, jak vína zemské, jakostní, přívlastková, slámová a ledová. Již druhým rokem jsme dosáhli stupně zralosti výběru z cibéb s rekordní cukernatostí na vinici 37 NM. Rulandské šedé 2007 a 2008 bylo oceněno na mnohých zahraničních i domácích soutěžích. Pro příklad uvádím: Zlatá medaile Valtice, Stříbrná medaile Izrael, diplom Londýn, Zlatá medaile Truňfest Bratislava atd. V našem sortimentu vín také najdete botrytická vína, která jsou velmi oblíbená a v nabídce vinařství nezůstávají dlouho. V roce 2000 jsme zavedli výrobu známkového vína Bunžolé, jedná se o mladé víno, které se začíná prodávat v období svátku svatého Martina. V současné době je vinařství přestěhované v nových moderních prostorách vinařství. Ve vinohradech a vinařství pracuje celá rodina Bunžová včetně nejmladší generace.

 
 

Bohemia Canopus, spol. s r. o.

V roce 2004 si Josef Vrátil – milovník vína – uskutečnil svůj sen a založil s manželkou Lenkou ve Starovicích vinařskou společnost Bohemia Canopus, spol. s r. o. Již v roce 1995 si Vrátilovi koupili prvních 12 ha vinic v lokalitě Středohoří. Před vstupem ČR do EU vysadili v exkluzivních polohách v tratích Zádvorník a Výsluní dalších 14 ha nových vinohradů. Celkově má nyní vinařství 33 ha průměrně osmiletých vinic. Od roku 2009 pracuje ve firmě Ing. Adam Bednář, absolvent vysoké školy v Lednici. Ve vinařství se sedmi zaměstnanci se stará o vinohrady a o sklepní hospodářství. Jeho mezinárodní zkušenosti a citlivý přístup ke zdejšímu terroir přispívají k tomu, že se vinařství může pochlubit unikátními víny. Bohemia Canopus používá klasické technologie v nejmodernějším provedení v celém procesu. Zpracovává pouze vlastní hrozny, přísně redukuje úrodu. Vinařství rodiny Vrátilů proslavily Ryzlinky rýnské - v současné nabídce jsou v nejrůznějších podobách od suchých po sladká vína a v celé škále přívlastků. Ryzlinky rýnské patří vždy k nejlepším vzorkům každého ročníku. Dále je třeba upozornit na tato vína ročníku 2011: Sauvignon pozdní sběr, Sylvánské zelené a Tramín červený pozdní sběr úspěšný na Vinum Juvenale. V sortimentu jsou také šumivá vína typu prosecco. Vrátilovi mají výrobu umístěnou ve dvě stě let starém habánském sklepě ve Starovicích. Od roku 2009 disponuje vinařství novými prodejními a prezentačními prostory a čtyřmi apartmány pro šestnáct hostů. V ročníku 2011 vinařství vyrobilo 150 000 lahví, plánovaná cílová kapacita je 250 000 lahví. Toto zvýšení objemu výroby je spojeno s rekonstrukcí sklepního hospodářství a pořízením nových technologií – pneumatického lisu s chlazením, odkalovacích a nakvášecích nádrží, nerezových tanků s řízeným kvašením, barikových sudů, cross-flow filtru a plnicí linky s ochrannou dusíkovu atmosférou. Vinařství získalo certifikaci HACCP a BIO. Vína z bioprodukce hroznů se značkou Bohemia Canopus se prodávají ze sklepa, v gastronomických podnicích a vinotékách a exportují se na prestižní zahraniční trhy.
 
 

Vinařství Herzánovi

V rodině Herzánů se vinařilo odedávna, coby přivýdělek k zaměstnání. Otec Bronislav s manželkou Šárkou přenesli své hobby na děti Zuzanu a Jakuba. Postupem času se pěstování hroznů a výroba vína stala rodinnou vášní, koníčkem a nakonec i hlavní pracovní činností. V roce 1996 vysadili Herzánovi svoji první vinici a od té doby plochy postupně rozšiřují. Nyní obhospodařují v duchu integrované produkce 15 000 keřů na zhruba 3 ha v tratích Nivky, Rokytí, Padělky, U Skalky. Zakládají si na včasném a precizním provádění zelených prací a dalších agronomických zásahů ve vinici, protože jedině tak se dá docílit produkce těch nejkvalitnějších hroznů, které jsou základem pro výrobu velkých vín. Bílá vína se u Herzánů vyrábějí převážně metodou sur lie, kdy mladé víno zraje na jemných kvasničních kalech minimálně půl roku za občasného promíchávání. Lahvuje se potom zhruba po roce zrání. Červená vína se vyrábějí klasickým způsobem kvašením v otevřených kádích, při čemž se klade důraz na co nejdelší kontakt vína se slupkami a kvasnicemi. V této fázi dochází k biologickému odbourání jablečné kyseliny. Po vylisování pak vína zrají jeden až dva roky v dřevěných sudech a poté se bez filtrace lahvují. Roční objem produkce je zhruba 15 000 lahví. Řízené degustace vinařství pořádá v prostorách své degustační místnosti s kapacitou přibližně 25 osob. Po domluvě je možné v rámci degustace uspořádat exkurzi do vinohradů s odborným výkladem. Herzánovi chtějí do budoucna rozšířit výrobní prostory s udržením klasických metod výroby vína a v rámci kapacity těchto prostor pokračovat v osazování nových ploch révou vinnou.
 

Vinařství HANZEL, s. r. o.

Moderní Vinařství HANZEL navazuje na dlouholetou rodinnou tradici výroby vína. Pro výrobu kvalitních přívlastkových vín využívá hrozny vypěstované na význačných viničních tratích v okolí Miroslavi (Weinperky, Volné pole). Zásadní přelom v rozvoji firmy nastal v roce 2012, kdy začala rozsáhlá rekonstrukce objektu v Miroslavi a bylo pořízeno kompletně nové vybavení pro příjem hroznů a zpracování, školení a skladování vína. Díky tomu se skokově zvýšil objem výroby na současných 80 000 litrů. Hlavní důraz je kladen na šetrnost procesu vinifikace. Hrozny neprodleně po sběru putují do odzrňovače s plastovým košem, který šetrně odděluje bobule od třapin bez jejich poškození. Samotné bobule se nízkootáčkovým čerpadlem přepravují do pneumatického lisu, kde se lisují při nízkých tlacích. Mošty kvasí pomocí řízeného kvašení v nerezových tancích. Vinařství otevřelo v roce 2014 nové prostory stylové vinárny a školícího centra s ubytováním, vše přímo v historické budově vinařství. Ve venkovních prostorách se nachází letní posezení pro turisty a cykloturisty. Při budování vinařství se myslelo na zachování a snoubení historie s moderní technologií. Obrovské trámové stropy, pečlivě zrekonstruované a obnovené jsou dominantou velkého sálu s krbem, který dotváří příjemnou atmosféru v zimních měsících. Při budování pokojů pro hosty bylo podnětem přání užít si nádherné klidné dovolené nebo jen pár dnů volna. Proto se i zde objevuje trámové stoleté dřevo, které dokonale utváří celkový pocit pohody a odpočinku. 
 

Vinařství Stapleton & Springer

Vinařství Stapleton & Springer bylo založeno v roce 2004. Bývalý US Ambasador Craig Stapleton, právník Benjamin Stapleton a vinař Jaroslav Springer uzavřeli dohodu o vzniku vinařství, které ponese jména těchto zakládajících osob a bude vyrábět špičková červená vína. Písemné zmínky  o vinicích v Bořeticích jsou již od roku 1222. Vinařství pracuje na ploše 23 hektarů vlastních vinic. Hlavní část moderního sklepního hospodářství se nachází v rekonstruovaném Vinném statku v Bořeticích postaveném před 250 lety za vlády Marie Terezie.
Ve vinařství Stapleton & Springer se specializujeme na tvorbu červených vín převážně z odrůdy Pinot noir, kterou milujeme. Bílá vína tvoříme z odrůdy Chardonnay. Od roku 2007 pracujeme v BIO režimu a v roce 2011 jsme obdrželi certifikát BIO vinařství. Máme pokoru k přírodě a na vinicích pracujeme tak, abychom je mohli předat dalším generacím v co nejčistším stavu. Šetrnými BIO postupy získáme více antioxydantů v hroznech, lepší chutě a to vede ke kvalitnějším vínům.
Viniční tratě Čtvrtě, Bratáčky, Haltýřky, Záhřebenské, Lumperk a Trkmansko jsme osázeli odrůdami Pinot noir 75 %,
Saint Laurent 5 %, Modrý Portugal 10 % a Chardonnay 10 % . Celkem vinařství hospodaří na 23 ha vinic.
Naše vína jsou přírodní, pravdivá, živá. Vína jsou vyvážena do USA, Anglie, Polska, Francie, Německa a dalších států. Po domluvě je možnost prohlídky vinic, sklepního hospodářství a řízené degustace.

 
 

Vinařství LAHOFER, a. s.

Vinařství LAHOFER je jedním z největších pěstitelů vinné révy v České republice. Společně s firmou Vinice LAHOFER obhospodařuje 410 ha vinohradů např. v tratích Babičák, U Hájku, Volné pole, Waldberg či Lampelberg. Právě tam umístilo Vinařství LAHOFER vinařský program „Mějte svoji hlavu“ (www.mejtesvojihlavu.cz). LAHOFER se stará i o Rajskou vinici na historických terasách pod chrámem svatého Mikuláše nedaleko centra Znojma. Své jméno odvodilo vinařství od rodáka z Dobšic, uměleckého řezbáře Jana Lahofera. Ten na konci 18. století vytvořil unikátní barokní knihovnu, která je klenotem premonstrátského kláštera na pražském Strahově. Vinařství se opírá o silnou tradici, kterou rozvíjí pomocí nejmodernějších vinařských postupů a technologií. LAHOFER vyrábí veškerá vína všech hlavních středoevropských odrůd výhradně z hroznů z vlastních vinic (s výjimkou speciální řady francouzských vín), část produkce hroznů navíc prodává dalším výrobcům vína. V roce 2012, po nákupech vinohradů a dovybavení vinařského dvora novými technologiemi, byla výrobní kapacita vinařství stanovena na maximální roční produkci 800 000 lahví. Novinkami, které v poslední době doplnily sortiment vinařství, jsou nealkoholické stoprocentní hroznové mošty a jednoodrůdové džemy vyráběné rovněž z hroznů vinné révy.
Vína je možné v turistické sezóně denně ochutnat ve vinném hrádku Lampelberg u Vrbovce, v degustačním altánu Rajská vinice u centra města Znojma pod chrámem sv. Mikuláše, nebo celoročně v Hotelu LAHOFER ve Veselé ulici ve Znojmě. Poslední novinkou je majetkový vstup do miroslavského Vinařství HANZEL.
 

VINO HORT s. r. o.

Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999. U zrodu vína stojí vinohradníci, kteří své práci maximálně rozumí. Hrozny pocházejí z předem dohodnutých vinic. Vinařství klade důraz na výběr zdravé suroviny s fyziologickou vyzrálostí. Výnosnost na jednom keři se pohybuje pod 2 kg s možností další redukce.. Při výrobě se zaměřuje na ovocitost, přirozenost, battonage a metodu sur-lie. Největší úspěchy sbírá VINO HORT v technologii růžových vín, na která se mimo jiné specializuje. Sloganem se stala slova „Když rosé, tak ROSÉ HORT“. Vína se prodávají ve čtyřech řadách. Základní je bílé a růžové Veselé víno s veselou kostičkovou etiketou. Řada VINO HORT se dělí etiketou pro bílá a růžová vína, speciální řadou jsou vína apelace VOC Znojmo (vinařství je zakládajícím členem).Odrůdy pro VOC jsou Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. V nejvyšší řadě je Chardonnay sur lie. Roku 2009 počalo vinařství produkci červených vín v jižní Francii. Mimořádným produktem je tak výsledek nového trendu, spojení vinaře a negocianta - červená cuvée původem z Languedocu, která zaujmou svým bohatým projevem, od nádherné vůně, přes mohutnou chuť, sametové taniny až po plnou a dlouhou dochuť: Nature (Merlot), Selection (Merlot/Syrah) a Premium (Syrah/Grenache). Od roku 2012 VINO HORT nabízí ve spojení s moštárnou Jaro park nealkoholické vinné mošty z bioprodukce hroznů (bílý z Mülleru-Thurgau a červený z Pinotu Noir). Vinařství každoročně sbírá spoustu ocenění z mezinárodních výstav.
 

Vinařství Špalek

Vinařství Špalek – malé, tradiční a především rodinné vinařství, jehož příběh sahá až do roku 1945 (příchod Špalků do Nového Šaldorfa). Novodobá historie však začíná až rokem 1991, kdy František Špalek, Marek Špalek a Petr Ilgner založili v nových politických poměrech klasický vinařský podnik. V současnosti hospodaří Vinařství Špalek na 10 ha vinic a ve třech sklepích ve sklepní uličce Modré sklepy v Novém Šaldorfu u Znojma. Vinařství Špalek je od září 2015 certifikovaným BIO vinařstvím. Roční produkce čítá cca 50 tisíc lahví. Specialitou jsou vína vyráběná technologií z konce 19. století, uváděná na trh pod názvem Edelspitz. Vinařství je aktivně zapojeno do výroby vína pod značkou Šaldorfský Kravák (typický Sauvignon z Kraví hory).
Až 600 let staré sklepy vinařství se nacházejí v šaldorfské lokalitě Modré sklepy.
Vinařství Špalek je zakládajícím členem několika sdružení: Cech vinařů Nový Šaldorf, Šaldorfské sklepy (www.modre-sklepy.cz) a Znojmo VOC (www.vocznojmo.cz).
 

Rodinné vinařství Turzík

Pěstování vinné révy a následně i samotná výroba vína se u nás dědí již po několik generací. Není to jenom byznys, ale především koníček, kterému podřizujeme veškerý náš volný čas. To je také hlavní důvod, proč si zachováváme úctu k tradicím a lásku k vínu a přírodě. Vyrábíme na 15 odrůd bílých a červených přívlastkových i zemských vín tradiční metodou hlavně pro osobní potřebu. Jedná se o přírodní lehká vína se svěží kyselinkou, která si zachovávají svůj původní charakter. Stavbu našeho rodinného sklípku započal v roce 1979 Ladislav Turzík starší a postupně se buduje a rozšiřuje dodnes.
Co vám můžeme kromě přátelské atmosféry nabídnout? Náš sklípek se nachází v klidnější části Mutěnic přímo mezi vinohrady, můžete se v něm i ubytovat a využít venkovní terasy. Bezmála 90 metrů převážně ručně kopaných kvelbených sklepních prostor je ideálních k posezení s přáteli, uspořádání rodinné nebo firemní akce, samozřejmostí je zajištění občerstvení podle vašeho přání, nabízíme rovněž řízené degustace u dvou kamenných stolů. Náš archiv skrývá vína stará i 30 let, další zajímavostí v našem sklepě je 35 dubových a akátových sudů s krásnými vyřezávanými zátkami.
Přejeme si, aby milovníci dobrého vína od nás odcházeli spokojeni a s nezapomenutelným zážitkem z návštěvy tradičního rodinného sklípku.
 

Bílý sklep rodiny Adámkovy

Jiří Adámek, absolvent lednické fakulty u profesora Krause se během studií seznámil se svou manželkou Annou, která studovala sadovnictví. Znojemsku ve vrboveckém družstvu zakotvili po působení ve východních Čechách a na Slovensku. Dnes má Jiří Adámek svou původní profesi jako koníčka. Sklep ve chvalovickém sklepním areálu koupili v 70. letech a zrekonstruovali ho na původních základech. Specializují se na bílé odrůdy, především na Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon a Tramín, z červených hlavně na Dornfelder a André (jako rosé). Adámkovi hospodaří integrovaným způsobem na celkové ploše 2,5 ha vinic v trati U svatého Urbana (naposledy přibylo přibližně 0,5 ha staršího vinohradu s Vetlínským zeleným, který podsadili také Hibernalem a Rulandským šedým). Vinařství používá klasické technologie s minimem zásahů a stabilizace a s důrazem na co nejpřirozenější vývoj vína, experimentuje s různými typy zrání jednotlivých partií. Roční objem výroby se pohybuje kolem 7 000 lahví. Vína jsou pro zjednodušení deklarována jako zemská a Adámkovi k nim mohou doložit, že cukernatost hroznů každoročně dosahovala přívlastkových kvalit. Větší část produkce z každého ročníku se vždy lahvuje do archivu. Možnost porovnávání stejných odrůd ze stejných poloh z jednotlivých let je pak specialitou při degustacích. Anna Adámková se zabývá rozsáhlými aktivitami spojenými s vinařskou turistikou - doprovází skupiny, zajišťuje programy s přednáškami, návštěvami vinařů a degustacemi na Znojemsku, v dalších částech jižní Moravy i v Rakousku, zabývá se tlumočením. 
 
 
pro návštěvníky pro média pro vinaře
napište nám tiskové zprávy podmínky účasti
novinky na e-mail akreditace úprava profilu
o vínu z blízka    
     
katalog vinařů pořadatel
e-shop  
vstupenky
 
 
 
minulá vína z blízka budoucí vína z blízka festival otevřených sklepů  
 
 
 
informace o Vínu z blízka
Nadace Partnerství
Údolní 33, Brno 602 00
tel.: 515 903 121
vinozblizka@nap.cz