... ZPĚT

10. 8. Vinaři z Nového Šaldorfa-Sedlešovic

Víno Náprava

Manželé Ivana a Antonín Nápravovi zdědili vinařskou tradici po rodičích a své vinařství začali cílevědomě budovat roku 1998. Se svými víny vstoupili na trh v roce 2003. Manželé Nápravovi jsou zpracovatelé hroznů, které nakupují od místních vinohradníků (především z Kraví hory nebo z vrbovecké trati U sv. Urbana). Skladba zpracovávaných odrůd se opírá o tradiční znojemské odrůdy (o Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené). Kolem 11 000 lahví vína ročně v širším spektru místních odrůd vzniká tradiční technologií, v níž Nápravovi kladou důraz na osobitý rukopis svých vín a na skloubení starých a moderních postupů vinifikace. Bílá zrají v nerezových tancích, červená v dubových sudech. Vína se prodávají maximálně jako tří- až čtyřletá. V ročníku 2006 Nápravovi poprvé vyrobili slámové víno z odrůdy Ryzlink vlašský, první slámové víno v Novém Šaldorfu. Slámová vína vůbec patří ke špičce produkce, byla zařazena v Salonu vín ČR, medailová ocenění získala na AWC Vienna a v Bruselu. Specialitou vinařství je Šaldorfský Kravák – Grand Cru Sauvignon ze špičkové tratě Kraví hora, v ročníku 2016 vyrobený již pátou sezónu v nepřetržité řadě. Kravák manželů Nápravových ročníku 2013 vyhodnotili degustátoři úrovně Master of Wine jako nejlepší ze všech šaldorfských Kraváků. Předností vinařství je komorní prostředí degustační místnosti, v níž se manželé Nápravovi věnují ochotně všem návštěvníkům. V sezóně se nabízí k posezení terasa zakrytá pergolou a možnost ochutnání (i bez ohlášení) až desítek vzorků vín zastoupených ve vinařství. Na podzim nabídku rozšiřuje burčák. Víno Náprava je zakládajícím členem Cechu vinařů Nový Šaldorf a spolku Šaldorfské sklepy. Z vín v aktuální nabídce upozorňujeme na Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené a růžový Cabernet Sauvignon (vše ročník 2017).
 

Vinařství Karel Šmudla

Malé rodinné vinařství vzniklo na základě tradice v rodině po roce 1990 (rodina Karla Šmudly pochází ze Slovácka a jeho manželka - rozená Pavlíková - má vinařství také v rodině). Ve společném sklepě s Pavlíkovými také Šmudlovi hospodařili až do roku 2011. Od roku 2012 se Karel Šmudla věnuje vinařství naplno. Rodinné vinařství nakupuje hrozny od místních vinohradníků (např. i z prémiové tratě Kraví hora), další suroviny pocházejí z Mikulovské podoblasti. Manželé Šmudlovi vyrábějí jakostní a přívlastková vína tradičními metodami. Mošty se zakvášejí přirozenými kvasinkami, vína zrají delší dobu na kvasnicích, bílá v plastových nádobách, červená v klasických sudech. Roční objem produkce činí kolem sedmi tisíc lahví. K výhodám malých vinařství opírajících produkci o nakoupené hrozny patří mimo jistá volnost a možnost měnit skladbu vzorků podle momentálních možností v tom kterém ročníku. Ke špičce produkce tak dříve u Šmudlů patříval především neopakovatelný Ryzlink rýnský z Kraví hory, nyní zase přibylo Chardonnay, Veltlínské zelené, nebo Tramín, vlajkovou lodí se stala odrůda Rulandské šedé. V sortimentu se po krátké přestávce opět objevilo Cuvée Zahrada (směs více odrůd lisovaných společně). Manželé Šmudlovi působí od roku 2011 v Novém Šaldorfu ve sklepě Pod zlatou horou, kde mohou celoročně na degustacích přivítat skupiny až do 40 návštěvníků. Odbyt zajišťuje především soukromá klientela, vína jsou ze sklepa k dispozici za ceny od 120 do 160 korun. Vinařství je v sezóně návštěvníkům otevřené prakticky denně.
 

Vinařství Koníček

Vinařství Ing. Rostislava Koníčka vzniklo na rodinné tradici. Od roku 2004 plní vybrané partie vín do lahví. Většina surovin pochází z nákupu z viniční trati Kraví hora. Základem kvality vín jsou hrozny s vysokou cukernatostí pozdního sběru a výběru z hroznů pro vína plná a harmonická, vyráběná tradiční technologií bez řízeného kvašení. Rostislav Koníček používá podle citu pro konkrétní odrůdy buď přirozené kvasinky, nebo volí šlechtěné. Bílá vína zrají v nerezu, plastu nebo skle, červená v dřevěných sudech. Lahvuje se většinou v létě následujícího roku po sklizni. Menší partie jednotlivých odrůd se prodávají především přímo ze sklepa za ceny od 100 do 200 korun. Vinný sklep je pro přátele vína otevřen na objednávku celoročně. Na degustace a posezení se do vinařství mohou ohlásit skupiny až do 50 hostů. Sklep v Novém Šaldorfu je jedním z typických místních historických sklepů s velkou prostornou lisovnou upravenou pro posezení a dlouhými chodbami hloubenými v pískovcové skále bez cihlové nebo kamenné klenby. Lisovna prošla citlivou rekonstrukcí, při které byl zachován původní ráz prostorného „preshausu“. Vinařství je zakládajícím členem spolku Cechu vinařů Nový Šaldorf a spolku Šaldorfské sklepy. V rámci vyhlášených Týdnů vinaře v Šaldorfských sklepech a letním období  je možné uskutečnit návštěvu i bez předchozího ohlášení. Ve vinařství působí také otec Rostislava Koníčka (také Rostislav), který nejen pomáhá při výrobě vína, ale také se stará o zákazníky během degustací a posezení. 
 

Vinařství Špalek

V roce 1991 František Špalek spolu se dvěma syny (Markem Špalkem a Petrem Ilgnerem) založil malé tradiční rodinné vinařství orientované na menší množství vysoce kvalitních vín. Tradici převzal od svého otce Josefa, takže příběh vinařství sahá k roku 1945, kdy Špalkovi přišli do Nového Šaldorfu. Vinařství Špalek nyní hospodaří v bioprodukci na 10,5 ha vinic na Kraví hoře – jedné z nejlepších poloh na Znojemsku. Nízké keře, jejich malé zatížení, důsledné zelené práce a osobní dozor ve vinici napomáhají kvalitě hroznů, stejně jako ruční sklizeň a rychlé zpracování díky malým vzdálenostem. 300 až 600 let staré sklepy se nacházejí v šaldorfské lokalitě Modré sklepy. Produkční sklep byl kompletně zrekonstruován na gravitační provoz s nejmodernější technologií. V nabídce jsou odrůdová vína, cuvées, vína bariková, sur lie, vína ledová a známá likérová vína Šaler. Specialitou jsou vína vyráběná technologií z konce 19. stol. uváděná na trh pod názvem Edelspitz. Celkový objem výroby nyní stoupnul na 70 000 lahví. V poslední době Špalkovi vysadili na Kraví hoře Veltlínské zelené (sazenice z Rakouska, rakouské klony) a Pinot noir (sazenice z Francie, burgundské klony) a pořídili novou myčku lahví z archivního sklepa. Archivní produkce je kolem 10 % a putuje tak k zákazníkům ještě čistější než dříve. Vinařství Špalek je zakládajícím členem sdružení Cech vinařů Nový Šaldorf, spolku Šaldorfské sklepy (www.saldorfske-sklepy.cz) a Znojmo VOC (www.vocznojmo.cz). Z ročníku 2017 upozorňujeme na Sauvignon a na Ryzlink rýnský. V roce 2017 se vinařství vrátilo zpět do Salonu vín ČR mezi stovku nejlepších vín.
 

Hudební program

Trio 43

TRIO 43 - Radka, Zajíc a Indián!
Jedná se o spojení zpěvu, strunného a dechového nástroje. Jsou to tři muzikanti inspirovaní především latinsko-americkou muzikou, neméně však jazzem a groovem. Vvyužívají svých zkušeností z cest po Portugalsku, Brazílii a Kubě.
 

katalog vinařů

fotogalerie

videogalerie

Tip pro vás:
Partner a spolupořadatel:

info pro vinaře

Pokyny LÉTO 2018

 

 

 

víno z blízka
pořadatel

Nadace Partnerství

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz