... ZPĚT

10. 8. Vinaři z Nového Šaldorfa-Sedlešovic

Vinařství rodiny Nápravovy

Manželé Ivana a Antonín Nápravovi zdědili vinařskou tradici po rodičích a své vinařství začali cílevědomě budovat roku 1998. S víny vstoupili na trh v roce 2003, kdy vstoupili do cechu vinařů v Novém Šaldorfu. Manželé Nápravovi jsou zpracovatelé hroznů, které nakupují od místních vinohradníků (např. z Kraví hory nebo z vrboveckých tratí Dívčí hora a U svatého Urbana). Jedenáct tisíc litrů vína ročně v širším spektru místních odrůd vzniká tradiční technologií, v níž Nápravovi kladou důraz na osobitý rukopis svých vín. Bílá vína zrají v nerezových tancích, červená v dubových sudech. Vína se prodávají maximálně jako tří- až čtyřletá v cenových relacích 110 - 500 korun za lahev. Celá produkce vinařství rodiny Nápravovy (převážně lahvová vína, z menší části i sudová) je ze sklepa. Vína jsou k dispozici také ve vinotékách. Z ročníku 2006 Nápravovi poprvé vyrobili slámové víno z odrůdy Ryzlink vlašský - první slámové víno v Novém Šaldorfu. Slámová vína patří ke špičce produkce vedle další specialit, Šaldorfského Kraváku - „grand cru“ vína z odrůdy Sauvignon ze špičkové tratě Kraví hora. Předností vinařství je komorní prostředí degustační místnosti, v níž se manželé Nápravovi věnují ochotně návštěvníkům. V sezóně se nabízí k posezení i terasa zakrytá pergolou a možnost ochutnání (i bez ohlášení) až desítek vzorků vín zastoupených ve vinařství. Na podzim nabídku rozšiřuje burčák.
 

Vinařství Špalek

Vinařství Špalek – malé, tradiční a především rodinné vinařství, jehož příběh sahá až do roku 1945 (příchod Špalků do Nového Šaldorfa). Novodobá historie však začíná až rokem 1991, kdy František Špalek, Marek Špalek a Petr Ilgner založili v nových politických poměrech klasický vinařský podnik. V současnosti hospodaří Vinařství Špalek na 10 ha vinic a ve třech sklepích ve sklepní uličce Modré sklepy v Novém Šaldorfu u Znojma. Vinařství Špalek je od září 2015 certifikovaným BIO vinařstvím. Roční produkce čítá cca 50 tisíc lahví. Specialitou jsou vína vyráběná technologií z konce 19. století, uváděná na trh pod názvem Edelspitz. Vinařství je aktivně zapojeno do výroby vína pod značkou Šaldorfský Kravák (typický Sauvignon z Kraví hory).
Až 600 let staré sklepy vinařství se nacházejí v šaldorfské lokalitě Modré sklepy.
Vinařství Špalek je zakládajícím členem několika sdružení: Cech vinařů Nový Šaldorf, Šaldorfské sklepy (www.modre-sklepy.cz) a Znojmo VOC (www.vocznojmo.cz).
 

Vinařství Koníček

Vinařství Ing. Rostislava Koníčka vzniklo na rodinné tradici. Od roku 2004 plní vybrané partie vín do lahví. Většina surovin pochází z nákupu z viniční trati Kraví hora. Základem kvality vín jsou hrozny s vysokou cukernatostí pozdního sběru a výběru z hroznů pro vína plná a harmonická, vyráběná tradiční technologií bez řízeného kvašení. Rostislav Koníček používá podle citu pro konkrétní odrůdy buď přirozené kvasinky nebo volí šlechtěné. Bílá vína zrají v nerezu, plastu nebo skle, červená v dřevěných sudech. Lahvuje se většinou v létě následujícího roku po sklizni. Menší partie jednotlivých odrůd se prodávají především přímo ze sklepa za ceny od 100 do 200 korun. Vinný sklep je pro přátele vína otevřen na objednávku celoročně. Na degustace a posezení se do vinařství mohou ohlásit skupiny až do 50 hostů. Sklep v Novém Šaldorfu je jedním z typických místních historických sklepů s velkou prostornou lisovnou upravenou pro posezení a dlouhými chodbami hloubenými v pískovcové skále bez cihlové nebo kamenné klenby. Lisovna prošla citlivou rekonstrukcí, při které byl zachován původní ráz prostorného „preshausu“. Vinařství je zakládajícím členem spolku Cechu vinařů Nový Šaldorf a spolku Šaldorfské sklepy. V rámci vyhlášených Týdnů vinaře v Šaldorfských sklepech a letním období  je možné uskutečnit návštěvu i bez předchozího ohlášení. Ve vinařství působí také otec Rostislava Koníčka (také Rostislav), který nejen pomáhá při výrobě vína, ale také se stará o zákazníky během degustací a posezení. 
 

info pro vinaře

 

 

 

 

víno z blízka
pořadatel

Nadace Partnerství

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz