Mistr sektů Josef Švéda – Víno z blízka odhalí tajemství úspěšných bublinek

13. 8. 2019 .. Jedním z principů vesmíru je, že všechno se skládá z menších a ještě menších částí. Platí to vždy a bez výjimky i o společnosti BOHEMIA SEKT. S produkcí 29 milionů lahví ročně a 540 hektary vlastních vinic je obrem mezi našimi vinařstvími. Za prodejem 16 milionů lahví sektu ročně však stojí konkrétní lidé, péče o každou bobuli a umění vyrobit mikrobublinky. Ty vznikají druhotným kvašením v láhvi, nebo metodou charmat v tancích. Prodávají se pak jako jakostní šumivé, jakostní šumivé stanovené oblasti a nejvyšší třída – pěstitelský sekt. Již 26 let za vína s bublinkami ručí svou pověstí technolog a sklepmistr Josef Švéda.
 

Večer s EKOVÍNem – vína od vinařů dbajících na ochranu životního prostředí

31. 7. 2019 .. ​Šetrné zacházení s půdou, co nejmenší zásahy do přírody a ochrana životního prostředí, zajištění trvale udržitelného rozvoje. To jsou témata, která čím dál více rezonují společností. Zabýváme se jimi u nás v Nadaci Partnerství, v Otevřené zahradě a zabývají se jimi třeba i vinaři ze spolku EKOVÍN. Dodržují zásady integrované a ekologické produkce hroznů a vína, usilují o co nejvyšší kvalitu produkce, ale zároveň u toho dbají na to, aby co nejméně zatěžovali životní prostředí.
 

Francouzi hledají v mapách Vrbici – kvůli vínu Leoše Horáka

16. 7. 2019 .. Mluví stroze a o sobě velmi málo. Zní to asi takto: k úspěchu vede kvalita, ta začíná ve vinohradu. Chce to redukci (omezení počtu hroznů na keři), lásku a trochu štěstí. Řídím se selským rozumem. Máme 1 ha vlastních vinic, ostatní je od souseda, hrozny výlučně z Vrbice, všechno lahvujeme, produkci navyšovat nechceme. Takový jednoduchý je návod na zisk šampióna na nejprestižnější soutěži vín Vinalies Internationales v Paříži. Dosáhl toho jako doposud jediný z Moravy a jako jediný dvakrát po sobě v historii soutěže.
 

Víno z blízka čili víno z Hovoran – deset vinařství poprvé v Otevřené zahradě!

2. 7. 2019 .. Zcela zaniklou ves na místě dnešních Hovoran osídlili na konci 16. století moravští Charváti. Od roku 1762 patřila obec pod císařský majetek Františka Štěpána Lotrinského. Byl neobyčejně podnikavý, zaváděl reformy, zakládal první manufaktury, až ho nakonec jeho manželka Marie Terezie pověřila správou financí celé Habsburské říše. V císařském majetku Hovorany zůstaly až do roku 1919. Něco z té nezlomnosti Charvátů a podnikavosti osvícené šlechty zůstalo v krvi i dnešním obyvatelům obce. Stačí, když se podíváte na web a Facebook Spolku hovoranských vinařů. Pěkně svorně podnikají již od roku 2006. V únoru začnou Vinařským plesem, poslední dubnový víkend pořádají Hovoranskými vinohrady za vínem, předposlední víkend v červenci mají Otevřené sklepy a nechybí ani vinařská slavnost na Sv. Martina. A protože to mají do Brna blízko, nesmějí chybět ani na Víně z blízka v Otevřené zahradě. Zveme vás na jedinečné setkání s hovoranskými vinaři a jejich víny – již příští týden, ve čtvrtek 11. 7.
 

Oldřich Drápal přiveze víno, které vzniklo snoubením země a slunce ve vinicích na Sonberku

18. 6. 2019 .. Příští čtvrtek nás čekají plody snoubení země a slunce ve vinicích. Tak pojmenovává svoje vína vinařství Sonberk. Ty vinice jsou vlastní, je jich 45 hektarů a všechny jsou na svazích slunečného vršku Sonberk. Uprostřed těch vinic stojí symbol moderní vinařské architektury – budova architekta Josefa Pleskota z roku 2008. Tzv. redukce na keři vede k tomu, že na jedné hlavě dozraje pouze 1,5 kg a všechny hrozny jsou sbírány ručně. Už takhle od začátku tiskne vínům svůj rukopis Oldřich Drápal (mladší). 
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz