katalog festivalových vinařů

Podoblast:
Obec:
Festival:
Zobrazeny výsledky 1-10 (z 568)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >| 
 

Adámkovo vinařství

Adámkovo vinařství začalo od roku 1997 vysazovat vinohrady ve Višňovém v trati Nová hora (5,5 ha, dnes v průměru desetileté) a oficiálně vyrábět víno. Působí na okraji Znojemské podoblasti v místech, kde klima dává vzniknout vínům s výrazným odrůdovým aroma. Počátky vinařské tradice spadají až k prapředkům. Bratři Adámkovi vyráběli od 90. let víno pro potřebu rodiny a postupně začali nakupovat hrozny, až rozběhli vlastní podnikání. Část surovin pochází z pečlivého výběru od místních vinohradníků. V sortimentu je kolem 20 odrůd (naposledy přibyl Dornfelder a Aurelius). Ročně Adámkovi vyrobí kolem 70 000 lahví, malá část se prodává jako sudové víno do vináren. Při výrobě se využívá programovatelný pneumatický lis, nový kalolis, nový cross-flow filtr, řízené kvašení, vinifikátory, nerezové tanky, některé partie zrají v sudech typu barrique. Firemním mottem je „Svět vína umění“ (společník vinařství je například producentem seriálu Vinaři). Vinařství úzce spolupracuje s Vinnou galerií v Brně, se kterou například v minulosti připravilo červené víno Bonarda pro populární film Rafťáci, zahrálo si ve filmu Bobule a 2Bobule. Ve spolupráci s hercem Karlem Rodenem vyrábějí Adámkovi exkluzivní řadu vín Roden. Adámkovo vinařství prodává většinu své produkce do vinoték, vináren a restaurací především v Praze a v Brně. Symbolem etiket je sv. Jan z Nepomuku - z každé prodané lahve přispívá vinařství na opravu soch tohoto světce. Ve Višňovém mají Adámkovi v pronájmu obecní sklep, který se používá jako archiv a degustační místnost.
 

AGROLIP a.s.

Vinohradnictví a vinařství je jednou z hlavních činností akciové společnosti Agrolip. Vinice o rozloze 115 hektarů se nacházejí na jižních a jihozápadních svazích předhůří Bílých Karpat v katastrech obcí Lipov a Louka. Část vinic přezvala firma po dřívějším družstvu, v letech 1998, 2004 a 2010 restrukturalizovala a vysadila nové, na rok 2017 je připravena obnova dalších deseti hektarů. Těžké jílovito-kamenité půdy zde dávají vínům výrazný minerální charakter. K hlavním odrůdám patří Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Muškát moravský, Tramín červený a Chardonnay. Pod vedením Ing. Pavla Macháčka nastartovalo vinařství v roce 2012 novou etapu. Do modernizovaného sklepního hospodářství přibyla nerezová šneková násypka, pneumatický lis, chlazené nerezové tanky, vinifikátory, filtrační zařízení a plnicí linka s desinfekční jednotkou a etiketovačkou. Nalahvovaná produkce putuje do klimatizovaného skladu. Skokové zvýšení kvality umožnilo změnu obchodního konceptu a zvýšení odbytu. Nejnověji jsou v plánu investice do vinohradnické techniky a vinohradů, ve kterých by se vedle typických místních odrůd měl objevit také rezistentní Solaris. Do sklepa se plánuje pořízení nových sudů. Agrolip Lipov nyní vyrábí ročně kolem 20 000 lahví vína, přibližně 150 000 litrů dodává velkým vinařským podnikům k dalšímu zpracování a lahvování, část hroznů ještě prodává. Vína jsou k dostání ve vinotéce v centru obce, cenové relace nepřevyšují 150 korun za lahev. Na degustace se mohou do vinařství ohlásit menší skupiny do 20 návštěvníků. V plánu je také zřízení nové degustační místnosti.
 

Altenberk Vini a.s.

Vinařství Altenberk Vini vzniklo s vizí obnovení vinohradu ve viniční trati „Stará hora“ v Hustopečích. Tato část tratě je výjimečná přesnou jižní orientací, velkým sklonem a především složením půdy, která obsahuje velké množství vápníku odpovídající pálavskému masivu a nadměrné množství magnesia. Výjimečnost je i v několikasetletém osázení vinnou révou, které je nepochybně starší než přímá písemná zmínka z roku 1353. Na tomto historickém místě má Altenberk Vini Ing. Lubomíra Ivičiče čtyři hektary vinic s odrůdami Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské modré a Frankovka. Úroda se zpracovává ve sklepě v tradiční sklepní uličce Turhandle jen několik set metrů od vinohradu. V procesu vinifikace se používají klasické technologie s minimalizací mechanických a chemických zásahů. Technologický postup u bílých vín je mírně reduktivní, kvašení probíhá za pomoci neutrálních kvasinek pro zachování a rozvinutí ovocité aromatiky a odrůdového charakteru. Vína se školí v dřevěných akátových sudech a částečně v nerezových nádobách. U červených vín je proces mírně naturální, rmuty kvasí až šest týdnů v dřevěných kádích s ručním ponořováním matolinového klobouku. Červená vína se školí v sudech dubových, částečně barikových, pravidelně obměňovaných. Specialitou vinného sklepa je víno oranžové, naturální. Nalahvovaná vína leží a zrají ve starobylém sklepení pod náměstím. Roční objem produkce se pohybuje kolem 10 000 lahví. Vinařství nabízí různé degustační programy pro skupiny do 35 osob.
 

Arte Vini

Arte Vini, spol. s r. o. je mladé progresivní vinařství, které si od počátku klade za cíl nabízet jen vína nejlepší kvality v atraktivní adjustáži. Pro svou produkci si vybírá hrozny z renomovaných poloh ze Znojemska. Zaměřuje se zejména na tradiční moravské odrůdy (např. Veltlínské zelené nebo Frankovku), z poměrně nedávno vyšlechtěných odrůd vidí velký potenciál v odrůdě Pálava. V nabídce však nechybí vína ani z mezinárodně známých odrůd Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Pinot gris či Pinot noir, jelikož díky místnímu klima a vynikajícím půdním podmínkám nabízí unikátní vína s typickým regionálním charakterem. Vinice jsou obhospodařovány podle představ vinařství, aby v nich bylo dosaženo velké rozmanitosti fauny a flóry - biologicky udržitelným, k životnímu prostředí šetrným způsobem. Jelikož se vinohrady nacházejí v ekologické rovnováze a jsou dobře udržované, je možné hrozny ponechat déle vyzrávat na keřích. V podzimním období charakterizovaném teplými dny a již chladnými nocemi, tak vinařství získává hrozny pro chuťově bohatá a aromatická vína se svěží kyselinou. Za výběr surovin ke zpracování je zodpovědný Dipl. Ing. René Vrátil, který je zároveň enologem. Vína se zpracovávají v rekonstruovaném moderně vybaveném sklepě v Novém Šaldorfu. Veškeré hrozny se sklízejí ručně do malých přepravek a v případě potřeby se následně třídí. Důraz je kladen na tradiční a přirozené postupy, jako je samoodkalování a pomalé vyzrávání. Bílé hrozny se po odstopkování za studena macerují až dvanáct hodin kvůli výrazné koncentraci vůní a komplexnosti. Po jemném lisování a sedimentaci kalů se vyčeřený mošt přečerpává do nerezových kvasných tanků a dubových sudů, v nichž probíhá přírodní kvašení. Tímto postupem ještě sklepmistr dále zdůrazní typickou „moravskou“ kyselinku, svěžest, komplexnost a ovocité aroma. Po fermentaci vína odpočívají v nerezových nádržích na jemných kvasinkách až do lahvování. Rmuty odstopkovaných modrých hroznů kvasí v dřevěných nádobách po dobu až dvou týdnů za pravidelného přečerpávání moštu přes slupky a míchání rmutu. Po alkoholovém kvašení následuje jablečnomléčná fermentace, díky níž získávají červená vína své hedvábně měkké třísloviny, rafinovanost a eleganci. Tradice a důraz na řemeslnost je podtržena efektní adjustací ve dvou základních produktových řadách. Vína jsou charakterizována univerzálním využitím v gastronomii při snoubení s bohatými chutěmi pestré tuzemské kuchyně, důrazem na vysokou a stálou kvalitu, moderní a poutavý design etiket a celkové pojetí lahví. Vinařství postupně doplňuje sudy, aby mohlo více pracovat s přírodní fermentací a delší macerací. Vinařství je členem VOC Znojmo a za Veltlínské zelené a Sauvignon v této apelaci obdrželo zlatou medaili na Prague Wine Trophy 2018.
 

B\V vinařství a. s.

Vinařství B\V bylo založeno v r. 2012, kdy osud svedl dohromady vášnivého milovníka vín Zdeňka Bábíčka a vinaře Petra Vacenovského, který navazuje na dlouholetou rodinnou tradici pěstování vinné révy a výroby vína. Vinařství získává hrozny z vlastních vinic o rozloze 44 ha rozkládajících se v ratíškovské trati Hrubé pole a mutěnické trati Úlehle. Stáří jednotlivých vinic je různé, od mladších (cca deset let, Mutěnice) až po starší vinice (cca 40 let, Ratíškovice). Veškeré hospodaření na obou viničních tratích probíhá pod dohledem zkušeného vinohradníka Petra Vacenovského. Svou strukturou jsou vinice vhodné k pěstování bílých i modrých odrůd a díky teplému podnebí tzv. „Moravské sahary“ s malým množstvím srážek mají v rámci Slovácké vinařské podoblasti předpoklad dobrého vyzrávání i u tak pozdních odrůd, jako je Ryzlink rýnský. Sklepní hospodářství se nachází v historické budově bývalé zámecké sýpky v Miloticích, která pochází z poč. 18. století. Při vinifikaci respektuje Petr Vacenovský současné trendy i historické zkušenosti předků a spolu s moderní vinařskou technologií a šetrným zpracováním hroznů vytváří předpoklad pro jedinečné víno, které svým projevem dokonale vyjadřuje místo, odkud pochází a charakter odrůdy, ze které je vyrobeno. Roční objem produkce je přibližně 70 000 lahví. Vybrané partie se školí a zušlechťují zráním ve francouzských dubových sudech typu barrique. Vína jsou k dispozici kromě sklepa také plošně ve vinotékách po celé republice. Pro návštěvníky jsou připraveny v Miloticích dva základní degustační programy spojené s prohlídkou vinařství a doplněné vhodnou gastronomií zaměřenou na lokální produkty. K nejbližším plánům vinařství patří rekonstrukce sklepního hospodářství.
 

Baraque pod Slunečnou

Vznik myšlenky vinařství Baraque se pojí se svatební cestou manželů Františka a Lenky Machovských do Egypta. Tehdy s údivem sledovali, jak obsluha u hotelového baru „vyrábí“ růžové víno tak, že slévá mizerné bílé s ještě horším červeným. Kladli si otázku, zda jsou z osazenstva hotelu jediní, kdo se nad tím pozastavuje, a byli vděční za čtyři lahve vlastního vína, které se jim vešly do hmotnostního limitu v letadle. A vzhledem k tomu, že se jejich sňatkem spojily dvě vinařské rodiny, k nápadu založit vlastní vinařství byl už jen malý krůček. Vinařství zpracovává hrozny z pěti hektarů vinohradů převážně z trati Nadzahrady. Výroba probíhá v moderní hale vybudované před třemi lety. Vlajkovou lodí vinařství je Děvín, na Moravě jinak málo rozšířený, ale přesto velmi atraktivní kříženec Tramínu červeného a Veltlínského červenobílého původem ze Slovenska. Celá produkce je rozvinuta do tří pomyslných směrů. Řadu INTENSIVE reprezentují lehká a ovocitá vína. Ta se vyrábějí pomocí moderních technologických postupů s cílem podpořit svěžest a přímočarost. Řada ELEGANT představuje komplexnější bílá i červená vína, často zrající v sudech, určená pro dlouhodobější archivaci. Vína PUNKové řady nabízejí nevšední zážitek díky použití méně obvyklých technologií. Najdete zde vína nečiřená, nefiltrovaná a nesířená, oranžové víno nebo rosé, které zrálo na sudu. Vinařství má pro návštěvníky a degustace k dispozici vinný sklep v Bořeticích s kapacitou dvacet osob, ale především reprezentativní vinnou galerii pod rozhlednou Slunečná ve Velkých Pavlovicích s širokou nabídkou různých specialit z okolí (káva Jordan z místní pražírny, dezerty Herufek Chocolate, paštiky z Němčiček apod.). Zde je kapacita maximálně 40 osob. Vinařství je ve fázi budování nové značky a neplánuje pro příští léta žádnou expanzi. Z dlouhodobého hlediska klade důraz spíše na zvyšování kvality poskytovaných služeb než nárůst produkce.
 

Bartoník - rodinné vinařství

Rodinné vinařství Bartoníkovi manželů Hany a Ing. Radka Bartoníka se syny Jakubem a Dominikem vychází z dlouholeté rodové tradice. Neprodukují pouze malé šarže osobitých vín, ale tato rodinná firma se specializuje na výrobu dalších produktů z hroznů, moštů a sirupů z vlastních sadů a plantáží. Bartoníkovi hospodaří na 10,5 hektaru vinohradů v tratích Stará hora, Kněžské a Na strání. Vedle toho mají hektar sadu bezu černého. Vinařství zpracovává kromě vlastních hroznů v převažující skladbě Ryzlink rýnský, Chardonnay, Tramín červený, Sauvignon, Rulandské šedé, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia také nakoupené hrozny odrůd Sylvánské zelené, Ryzlink vlašský a Irsai Oliver z oblastí typických pro jejich pěstování. Pro výrobu vína v ročním objemu kolem 30 000 lahví jsou charakteristické moderní metody. Výjimečnost rodinné firmy, která loni zvítězila ve významném tuzemském podnikatelském klání a získala titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje, ovšem spočívá v orientaci na výrobu specialit. V produktovém portfoliu se tak nacházejí 100% hroznové mošty, vinné želé, verjus ze Zweigeltrebe, zákusky a belgické pralinky plněné vinným želé, ale také další ovocné mošty (jablko, višně), ovocné a bylinkové sirupy (bez, máta, šalvěj, meduňka, levandule) a marmeláda z plodů černého bezu. Mimo jiné Bartoníkovi provozují v Mikulčicích Penzion U Kostela a turistické informační centrum. Pro hosty rodinné firmy je možné uspořádat řízené degustace nebo exkurze do sklepů v Mikulčicích a Lužicích, tematické cyklistické výlety sklepními uličkami a vinicemi. Bartoníkovi plánují na nejbližší rok například výstavbu expediční haly nebo pořízení nové technologické linky na pasterovaní moštů a automatické plnění sirupů.
 

Bettina Lobkowicz

Paní Bettina navazuje na staletou vinařskou tradici na Mělníku a hrozny pěstuje na historických viničních tratích Lobkowiczů: Trojslava, Velclovka, Koráb, Thunovka, Sirotčí, Klamovka, Městská, Kriegerstein, Turbovice, Šternberka, Traumatka.

Vinice jsou situované na jižních a západních březích řeky Labe s teplým mikroklimatem v nadmořské výšce kolem 200 metrů. Přímo u řeky Labe vyrábí víno tradičními postupy, s minimem zásahů do procesu výroby.

Vinařství má křásnou udržovanou zahradu, kde je možno posedět, ochutnat víno a využít neopakovatelnou atmosféru na břehu řeky, přímo u trasy Labské cyklostezky.
 

Bílé Karpaty vinařství

Manželé Jakub a Klára Matuštíkovi společně žijí vínem. Před několika lety se pustili do budování rodinného vinařství v podhůří Bílých Karpat. Nyní v integrované produkci obhospodařují 7 ha vinic, jako členové VOC Blatnice se zaměřují na rulandské odrůdy a Ryzlink rýnský, které tvoří základ produkce.
 
Zobrazeny výsledky 1-10 (z 568)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >|