29.4.2015

Od 28. května do 10. září se Brno opět po roce stane vinařským centrem. V areálu Otevřené zahrady na ulici Údolní tu totiž proběhne další ročník seriálu netradičních degustačních akcí s názvem Víno z blízka. Během deseti vinařských podvečerů se tu letos veřejnosti představí 46 špičkových vinařství z celé jižní Moravy. „Formou volných degustací jsme již v uplynulých dvou ročnících v zahradě představili spolky VOC a jednotlivě i 10 největších vinařských obcí. Letos nabízíme další 4 vinařské obce, 5 úplně nových večerů, nazvaných Duel vinařství a jako vyvrcholení degustaci vín Aliance V8,“ shrnuje novinky letošního programu Juraj Flamik z Nadace Partnerství, která Víno z blízka pořádá.

Víno z blízka koncipujeme jako exkluzivní městský festival, který nabízí výjimečné vinařské události v létě i v zimě. Víme, že bychom snadněji uspěli s naléváním vína do kelímků na pěší zóně, ale my si dáváme jiný cíl,“ vysvětluje Juraj Flamik. Podle něj je potřebné obnovit zašlou slávu Brna jako města vína a to nezbytně i v povědomí obyvatel. Proto chce Nadace Partnerství pořádat pouze akce, které jsou osvětou o současném moravském vinařství i jeho tradicích.
Hlavní novinkou letošního ročníku je tzv. Duel vinařství. Jak Flamik zdůrazňuje, nejde o skutečné klání, ale spíše o „škádlení dvou špičkových vinařů při vzájemném srovnávání vín.“ Účastníci budou mít k degustaci dvě skleničky. „Do jedné vám nalije Gotberg například Sylvánské zelené 2013 a do druhéVino Hort Veltlínské zelené 2013. Můžete porovnávat podobnou odrůdu, stejný obsah cukru ale jiný obsah kyselin. Dvě vína najednou vám dají možnost rozlišovat čirost, jiskru, barvu, porovnávat odlišnost odrůdové vůně a chuti a pro vinaře je to příležitost vysvětlit hodně věcí z vinohradnictví i z technologie výroby,“ objasňuje Juraj Flamik. Aby toho nebylo málo, každé vinařství bude mít vedle sebe i svého gastronomického partnera, jednu ze známých brněnských restaurací či vinoték. Společně budou prezentovat vybraná vína snoubená s kanapkami. „Vinaři budou vína prezentovat neformálním jazykem a degustace s didaktickým nádechem tak vyzní jako zábavná show. Stejně tak se degustující doví něco z tajů párování vína s jídlem. Sám se na to velmi těším,“ uzavírá Flamik.
Každý z deseti degustačních večerů v Otevřené zahradě se bude konat od 28. května vždy ve čtvrtek v 17.30, a to každý druhý týden, kromě července, kdy se uskuteční každý týden. Tři červencové duely budou také součástí doprovodného programu gastronomického festivalu Jídlo z blízka. Informace na www.vinozblizka.cz  
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz