6. 11. 2015
Čtvrteční duel Vinařství Špalek a Víno J. Stávek odstartoval zimní část festivalu Víno z blízka. „Markovi Špalkovi a Janu Stávkovi se podařilo namíchat neopakovatelnou směs profesionálních znalostí, kamarádské otevřenosti a humoru“ komentuje Juraj Flamik z pořádající Nadace Partnerství. Podle očitých svědků to byla opravdu exhibice vín, nasnoubených jídel a vtipných komentářů vinařů. Záměrem pořadatelů je ve všech duelech nabídnout poučení, zážitek z vín a gastronomie a příjemnou zábavu. Napoprvé se to povedlo, další příležitosti jsou duely vinařství Sonberk a Žernoseky (19.11), Znovín Znojmo a Vinselekt Michlovský (3.12.) nebo závěrečná Mikulášská degustační sobota 5.12. v centru Brna.

Duel malých vinařství nastavil laťku všem dalším dvojicím pořádně vysoko. Naplnilo se vše, co návštěvníci očekávali. Osm dvojic vín reprezentovalo to nejlepší, co je ve Vinařství Špalek a Víno J. Stávek k ochutnání. Mezi elegantními rosé, cuvée a fortifikovanými víny se zaskvěla i nádherná dvojce Ryzlinků Rýnských. „Právě toto víno od Špalků bych zvolil za šampióna večera“ komentoval nelítostný odrůdový duel Jan Stávek a nebyl to z jeho strany kompliment. Přítomní milovníci vín však v anketě zvolili za víno večera „Áčko“ - rodinné cuvée z áčkových odrůd Rulandské bílé, Sauvignon a Tramín z tratě Bočky Jana Stávka. Z generace na generaci děděný recept pro poměr této kupáže mu zaručuje šťavnatost podepřenou příjemnou kyselinkou (více zde). Chuťovým překvapením se dle očekávání stal Petit Edelspitz vinařství Špalek, víno, které je dle postupů z 19.století i dnes šlapáno v sudech nohama, ponecháno na zelených střapinách a kvašeno divokými kvasnicemi. „Pro mě je to prostě pravé víno, žádné navoněné slečinky“ hlásil se k němu i Zdeněk Hujňák, přítomný malovinař z Dobšic. K hodnocení vín se se zářícíma očima přidala i paní Jana Reichl: „já jsem si do degustačního zápisníčku namalovala deset srdíček k Merlotu Jeden sud 2012 od J.Stávka, nemůžu uvěřit, že toto červené se urodilo na Moravě“. I sám jeho výrobce přitakává, že ani on by tomu nevěřil. Z šesti kanapek připravených kuchařem Janem Bukalem z restaurace Bohéma k vybraným vínům zazářila kombinace Ryzlinku rýnského od Špalka a chipsu z máslové dýně s espumou z francouzského kozího sýra.

Duel poučnou i zábavnou formou potvrdil rozmanitost a kvalitu moravských vín z malých vinařství. Účastníci se dozvěděli, jak dosáhl Jan Stávek vyšší barvu Rosé Trkmanska z Frankovky a co tím víno získalo i ztratilo, ale také to, jak a kdy Jan Stávek a Marek Špalek spolu spali týden v manželské posteli. Vtip a smích doslova kořenili každou sklenici vína tohoto duelu. Společně tak vytvořili léčivou směs, která všem účastníkům prodloužila život nejméně o jeden rok. 

Fotogalerii najdete zde
            
Mezi přítomnými byla i sommeliérka Dáša Fialová z vinařství SONBERK, které se v příštím duelu potká s Vinařstvím Žernoseky, nositelem titulu Vinařství roku 2014. Bude to ve čtvrtek 19.11. v brněnské Kavárně a restauraci SAVOY. K pozvánce na toto setkání vinařství v kategorii středních lze dodat jen jediné: bude to jiné a zase neopakovatelné. Trojici duelů uzavře v kategorii velkých vinařství Znovín Znojmo a Vinselekt Michlovský a to 3.12. v Hotelu Barceló Brno Palace. Vše na www.vinozblizka.cz a www.duelvinaru.cz  
 
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz