Osobnost současného vinařství

... ZPĚT

Petr Ptáček

30.05.2019
Když v roce 2005 nastupoval mladý enolog Petr Ptáček do Zámeckého vinařství Bzenec, v Drnholci bylo právě založeno Nové Vinařství. Po dobu svého desetiletého působení pomohl bzeneckému vinařství ke čtyřem titulům šampióna v Národní soutěži vín. V roce 2012 ve svých 32 letech získal titul Enolog roku. Když potom v roce 2015 přešel do Nového Vinařství, odborný tisk psal, že na vínech se hned projevil jeho osobitý rukopis: „vína s mohutnějším tělem, harmonická, s typickým odrůdovým výrazem“. Tak se originalita samotných vín skloubila s originalitou designu vinařství. Dnes jsou vína s moderní etiketou a pod skleněnou zátkou vin-lok zárukou top kvality. Všechna pochází ze 100 hektarů vlastních vinic pod svahy Pálavy a Dunajovických kopců. Podle kvality hroznů jsou zatříděna jako základní, přívlastková a selektivní. Základní surovina je použita na výrobu řad Village, což jsou vína lehká, šťavnatá a nekomplikovaná. Další fáze sklizně přináší vína přívlastková, řady Cépage a Cuvée. Optimálně vyzrálá surovina je pak duší pro nejvyšší terroirovou řadu Petanque.

kontakt:

Výsluní 613, 691 83 Drnholec
tel.: +420 519 519 082
obchod@novevinarstvi.cz
www.novevinarstvi.cz

Host večera

Vinařství Uřičář
Vinařství ve Tvarožné Lhotě má tradici už od 17. století. V roce 1993 rodina Uřičářova koupila 20 ha velkou zemědělskou usedlost v restituci na kopci zvaném Dúbravka. Dříve toto místo bylo známé nejenom pěstováním ovoce a révy vinné, ale taktéž zde žil malíř Antoš Frolka, který na Dúbravce postavil i vinný sklep, stále využívaný pro ochutnávky. 
 
Dnes vinařství zpracovává hrozny pouze ze svých vinic, které jsou osázeny různorodými odrůdami révy vinné. Původní výsadby z roku 1995 v odrůdové skladbě Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Frankovka byly rozšířeny ještě v roce 2003 a 2004 o odrůdy Chardonnay, Sauvignon, Sylvánské zelené, Rulandské šedé, Dornfelder, Svatovavřinecké.
 
Veškeré sklizené hrozny se do roku 2011 z 95% prodávaly a zbytek byl zpracováván na víno pro vlastní potřebu. S vynaložením mnohých investic spojených s nákupem nové technologie na zpracování vinné révy a opravou hospodářských budov se v roce 2011 začíná se zpracováním 19 000 kg hroznů. Vína jsou přiznávána jako Zemská, u odrůd, kde byla cukernatost vyšší než 20°NM je volán důvěrník k ověření hroznů a tento údaj o cukernatosti je zaznamenán na etiketě.
 
I když se vinařství snaží jít především cestou tradice, byly dále vysazeny i odrůdy netypické pro odblast Strážnicka, avšak velmi přitažlivé u zákazníků, kterým se snažíme nabídnou co největší sortiment. V letech 2014 a 2016 byla plocha vinic ještě rozšířena o odrůdy Hibernal, Irsai Oliver, Tramín červený, Solaris a Kerner. 

V loňském roce byly pořízené nové technologie včetně řízeného kvašení, které výrazně přispělo ke zvýšení kvality vín, a bylo vyrobeno kolem 18 000 litrů vína. Byla opravena také menší degustační místnost, která přes léto funguje jako malá vinárna. 
Krásné klidné prostředí, vhodné na výlety či procházky po vinohradu. 

Vinařství je od roku 2019 členem turistického vinařského projektu Tři vinaři, z nichž každý nabízí ve vinařství jiný zážitek, například sklepní katakomby, prohlídku vinohradů či rosárium.
(... více)

kontakt:

Tvarožná Lhota 192, 696 62
sklep na festival: Vracov
tel.: +420 774 116 599
vinouricar@seznam.cz
www.vinouricar.cz

KOUPIT
VSTUPENKY

katalog vinařů

fotogalerie

videogalerie

osobnosti
současného
vinařství

Tip pro vás:
Partner a spolupořadatel:

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz