Osobnost současného vinařství

... ZPĚT

Radomír Nepraš

22.07.2021
Radek je pro mne především myslitel, což jde s vinařstvím i jeho profesí architekta památek dobře dohromady. V Pavlově se našel světový unikát a on si ho dal do loga vinařství – mamutí kel s vůbec nejstarším dochovaným vyobrazením krajiny v dějinách lidstva. Je na něm hřbet Pálavy, kopce a meandry Dyje. Pochází z doby 29 tisíc let před naším letopočtem. Marně přemýšlím, kde jinde by tento renesanční člověk mohl dělat svoje vína, když ne pod Pálavou. Jsou minerální, slaná, mnohdy adstringentní, s vyšší kyselinou a nízkým obsahem reziduálního cukru. Červená mají minimalizovaný obsah síry a zásadně jsou stáčena do lahví bez filtrace. Jen Ryzlink rýnský, jen Sauvignon blanc, jen cuvéečka – ale jaká!

kontakt:

Česká 187, 692 01 Pavlov
tel.: +420 775 605 783
info@vinarstvinepras.cz,radomir@vinarstvinepras.cz
www.vinarstvinepras.cz

Host večera

Vinařství Ilias
Do Pavlova jezdil Georgios Ilias nejprve na ryby. Své první dva demižony vyrobil v roce 2000 u Radka Nepraše, který mu byl ve vinařských začátcích trpělivým rádcem. Vinaření se z koníčka během několika let stalo hlavní náplní života. Veškeré práce v rodině zvládají vlastními silami. Převážná většina jejich vín pochází z viničních tratí U třech panen, U božích muk a Slunný vrch. Podle Georgiase má patent na výrobu vín jedině příroda a tudíž není nutné jí pomáhat umělými prostředky. Díky tomu je pak v chuti Iliasových vín jasně zřetelný minerální charakter typický pro pálavské viniční tratě s vysokým obsahem vápníku v půdě. 


Sortiment vín zahrnuje pestrou škálu bílých odrůd od ryzlinku vlašského přes oblíbené burgundské odrůdy pinot blanc, pinot gris, chardonnay až po tramín červený, veltlínské zelené a také ryzlink rýnský. Bílá vína kvasí a zrají v nerezových tancích, červená pak v dřevěných sudech barrique. Doba zrání se tak pohybuje od 8 do 24 měsíců. Veškerá produkce vyráběna výhradně z hroznů z vlastních vinic o celkové rozloze 6,5 hektarů a prioritou vinařství je BIO produkce. Součástí filozofie výroby bio vín je nejen absence použití chemických postřiků na vinicích, ale také výroba vína bez použití moderních přípravků ovlivňujících chuť a vůni. Nedávno se portfolio vinařství rozšířilo o 50 letitý vinohrad na trati Stará hora, ze kterého od roku 2018 sklízí výjimečné veltlínské zelené.
(... více)

kontakt:

Přehradní 92, 692 01 Pavlov 
tel: +420 602 510 952 
ilias@ilias.cz
www.ilias.cz