... ZPĚT

Rajhradské klášterní


Vinařství v dnešní podobě funguje od roku 2009 a navazuje na staletou tradici, která sahá až k českému králi Přemyslu Otakaru I. a jeho ženě Konstancii, spolu se kterou v roce 1222 potvrdil rajhradským benediktinům desátek z vinice v Miroslavi. Zásadním mezníkem rajhradského vinařství je výsadba vlastních vinohradů v katastru obce Rajhrad v době relativního klidu po husitských válkách a především výstavba mohutných sklepů, realizovaná v letech 1690 - 1692 na popud tehdejšího probošta Placida Novotného. V těchto sklepích probíhá výroba, školení a zrání vína dodnes. 
Ve vínech se soustřeďujeme na odrůdovou čistotu a terroirový charakter. Moderní výroba probíhá v nerezu se zráním v klasických dřevěných sudech i sudech barrique. Doménou jsou vína bílá aromatická a minerální ze spraší v Blučině a Rajhradu a červená kořenitá z Dolních Kounic, obce vyhlášené právě svými modrými odrůdami. Kromě nabídky tradičních odrůdových vín stojí za zmínku také několik známkových cuvée: Pinot 333 – víno vyrobené ze tří burgundských odrůd, z hroznů od 3 vinohradníků ze 3 vinařských tratí, sv. Scholastika a rosé Placidus. Vína si můžete vychutnat ve dvou řadách – Classic a Exclusive. V obou z nich jde většinou o pozdní sběry. Vína do jednotlivých řad vybíráme při jejich profilaci během vegetačního cyklu ve vinici, nicméně finální zařazení do jednotlivých řad probíhá až po dokvašení.
O vysoké kvalitě zvolených postupů a celkovém přístupu svědčí ocenění v řadě prestižních soutěží u nás i v zahraničí. 
V areálu vinařství najdete vinotéku a degustační sklep s krbem. Logem vinařství je klíč, symbol horenského - vinařského práva, města Rajhrad a atribut sv. Petra, spolupatrona klášterního kostela.

vína k degustaci

  • Veltlínské červené rané ps 2016 suché
  • Müller Thurgau ps 2016 polosuché
  • sv. Scholastika ps 2016 polosladké
  • Maurus rosé ps 2016 polosuché
  • Frankovka 2013 suché
  • Rulandské bílé vzh 2016 suché

kontakt

Štefánikova 69, 664 61 Rajhrad
tel.: +420 777 916 153
obchod@rajhradskeklasterni.cz
www.rajhradskeklasterni.cz

info pro vinaře

Pokyny LÉTO 2018

 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz