... ZPĚT

Šmíd Winery


Vinařství Šmíd winery jsem založil v roce 2012 při studiu na vysoké škole Mendelovy univerzity, kde jsem studoval obor vinohradnictví, vinařství. Znalosti získané studiem jsem doma zkoušel v praxi.

První dva roky vinařství byli velmi těžké hledal jsem cestu jakou se vydat a stylem pokusu omylu jsem vinařství formoval. Větší posun nastal v roce 2014, kdy jsme poprvé víno plnili do lahví pod vlastní etiketou, tehdy se produkce lahví pohybovala okolo 800 kusů lahví. Následný vývoj pak probíhal ve stylu každoročního zdvojnásobení produkce, která dnes činí 30 000 kusů lahví.

Další kapitolou jsou vinice, ve kterých jsme se v rove 2019 pustili do velké obnovy. K dnešnímu dni hospodaříme na více jak dvou hektarech. Úroda našich vinic nám stačí na zhruba polovinu produkce. Druhou polovinu hroznů nakupujeme od místních vinařů s kterými se osobně známe a úrodu si v průběhu roku průběžně kontrolujeme. O vinice se staráme s úctou k přírodě a snažíme se využívat co nejméně chemických postřiků. Do výroby vína se snažíme zasahovat také minimálně nechávám více méně, aby si víno žilo svým vlastním životem. Na výrobu používáme z velké části vlastní zákvasy, kdy si alkoholovou selekcí vytvoříme vlastní kvasinku z vlastní vinice. Vina jsou následně přirozeně odrůdově typická a plně charakterizují terroir našich vinic.

Mezi našimi víny najdete tradiční odrůdy jako je Neuburské, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Naše vína z velké části prodáváme přímo ze sklepa. V před vánočním čase se stále více zaměřujeme na firmy a přípravu vín pro jejich obchodní partnery s etiketou na míru. Naší hlavní činností je pořádaná degustací přímo u nás ve sklepě, kde se snažíme každého návštěvníka vtáhnou do světa vůní a chutí našich vín. Razíme především osobní přístup k jednotlivým klientů, ze kterých se postupem času stává součást naší vinařské rodiny.

Nad sklepem máme i ubytování pro osm osob ve třech pokojích s klimatizací a vlastním sociálním zařízením. Dále se s našimi víny můžete setkat v několika Pražských vinotékách. Našim novým projektem je outdor wine bar, který máme umístěn v Mutěnicích hned vedle rozhledny. Celkově se snažíme vinařství vést moderním stylem postaveným na tradičních kořenech.

vína k degustaci

  • Ryzlink vlašský 2021, suché
  • Neuburské 2021, suché
  • Sauvignon 2021, suché
  • Rulandské bílé 2021, polosuché
  • Rulandské šedé 2021, polosladké
  • Frankovka klaret 2021, polosladké
  • Frizzante Skoré 2021, polosladké
  • Neronet 2020, suché

kontakt

Díly 1184, 696 11 Mutěnice
tel.: +420 606 727 351
vino.smid@gmail.com
​www.vinarstvismid.cz