... ZPĚT

Vinařství Tomáš Bařina


Jako umělec ke svému dílu, tak i vinaři ke svému vínu si vytváří  silný osobní vztah.
 
Vinař Tomáš Bařina je původní profesí strojní zámečník. Vinařstvímn se živí teprve od roku 2004, kdy se rozhodl využít zděděný sklep po dědečkovi a navázat na rodinnou vinařskou tradici. První vinice v čejkovicích Novinách a na Helezném dílu vysadil již na konci 90. let minulého století, produkci hroznů však prodával. Dnes obdělává více než tři hektary mladých  vinic v nejlepších  vinařských tratích  Starého Poddvorova a Čejkovic. Ošetřování vinic provádí vinař v souladu s integrovanou produkcí. Vinice jsou zatravněny, mladé výsadby jsou udržovány černým úhorem.
 
Jako výrobní zázemí využívá Tomáš Bařina prostornou halu svého tchána Stanislava Škrobáka v Čejkovicích. Ročně vyrábí kolem 10 000 litrů vína  v malých partiích, z nichž zhruba polovinu láhvuje. Zbytek - nezatříděná zemská vína – prodává jako kvalitní sudová vína. Vína jsou vyráběna moderní technologií s důrazem na zachování charakteristických znaků odrůdy i vinařské podoblasti a vyznačují se vysokou extraktivností a svěží kyselinou. Nosnou bílou odrůdou vinařství je Sylvánské zelené, mezi červenými víny patří k nejúspěšnějším Dornfelder a Rulandské modré. Lahůdkou ve sklepě Tomáše Bařiny je málo vídaný klaret z Rulandského modrého.
 
Mladé vinařství se může pochlubit i prvními ledovými a slámovými víny. Starobylá dřevěná puténka na sběr hroznů zdobí i viněty svatomartinských vín pana Bařiny a svěží růžová vína. Prodej vín zajišťuje vinař především prostřednictvím vinoték, ze sklepa se prodávají láhvová vína v cenových relacích 95 – 130 korun.
 

vína k degustaci

  • Sylvánské zelené mzv 2019
  • Chardonnay mzv 2019
  • Hibernal mzv 2019
  • Muškát moravský mzv 2019
  • Rulandské bílé mzv 2019
  • Dornfelder mzv 2019

kontakt

Starý Poddvorov 355, 696 16
tel.: +420 721 610 220
vinarstvi.barina@centrum.cz