... ZPĚT

20. 8. Jakub Šamšula - Osobnost současného vinařství

Vinařství Jakub Šamšula

Vinařství je pro nás posláním a každodenní výzvou, věnujeme se mu s plným nasazením a jen ty nejlepší hrozny, které nám příroda dovolí sklidit přetváříme ve víno, se kterým se Vám dostává do rukou ztělesněná práce ve vinici a sklepě. Vychutnejte si vzácný okamžik souznění s vinařem, vinicí a vinařskou tradicí Čejkovic.

 
 

Vinařství Mokruša Mutěnice

Malé rodinné vinařství Ing. Petra Mokruši z Mutěnic vzniklo v roce 2007. Absolvent střední valtické vinařské školy a lednické fakulty MZLU využil jako zkušený technolog větší vinařské firmy tradičního domácího malovinařského zázemí a spolu s manželkou Ivetou a dětmi Dominikou a Petrem založil v tomto roce vlastní vinařství. Hrozny pro výrobu vín pěstuje na šesti vinicích ve dvou viničních tratích obce Mutěnice. Mutěnská hora má jižně až jihovýchodně orientované svahy s písčitohlinitou půdou a Vyšicko, jak již název napovídá, je výše položená, vzdušná, náhorní rovina s půdou hlinitou s příměsí jílu a písku. Podložím jsou v obou případech sedimenty obsahující mušle a další ulity korýšů z období pleistocénu a kvarteru. Základními odrůdami vinařství Petra Mokruši jsou Rulandské šedé, Sauvignon a Ryzlink rýnský. Většina vín v každém ročníku je vždy suchých, vyrobených s důrazem na čistotu, ovocitost, svěžest, šťavnatost, dlouhou dochuť, pikantní kyselinu a zřetelný odrůdový charakter. Některá vína se vyrábějí složitější metodou s delším pobytem moštu na slupkách hroznů a následným zráním v sudech spolu s vinnými kvasnicemi. Vznikají tak vína velmi robustní, krémová a houževnatá. Protože se jedná o malé vinařství (např. produkce z ročníku 2016 nepřesáhla 17 000 lahví), dokáže se sklepmistr věnovat pečlivě každému vzorku a vína připravit podle své představy do posledního detailu. Petr Mokruša se může opakovaně pochlubit označením „Výrobce vína oceněný titulem Salon vín České republiky“, takže jeho vybraná vína patří ke stovce nejlepších v České republice.
 

Restaurace

Bistro Otevřená zahrada

Vítejte v Otevřené zahradě, oáze klidu, relaxace a zázračného kousky přírody uprostřed města. Svůj čas si zde zpříjemněte díky Bistru Otevřená zahrada, o jehož provoz se stará CateringForYou. Uspokojte své chuťové pohárky a dejte si něco osvěžujícího k pití nebo na zahnání hladu či chuti. Ve stálé nabídce najdete slané i sladké dobroty, dále domácí limonády, kávu i pivo. Během sezóny se ale budou zkoušet novinky a obměňovat různé chutě. Nebojte se zeptat na doporučení a aktuální nabídku. V Bistru myslí i na potravinové intolerance, vegetariány a vegany.

 
 

Hudební program

Ota Holec + Jana "Betka" Vašinová

Ota Holec (The Chairmen, ex Lata 25) za klávesami a u mikrofonu Jana "Betka" Vašinová (The Chairmen, ex Staré Fóry, MiniMAXband). Na repertoáru zejména songy z časů, kdy jazz byl králem, blues jeho otcem a rock jejich mladým potomkem, ve velmi komorním (zahradním) provedení.

OH-Betka-(1).JPG
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz