... ZPĚT

2. 6. Karel Otáhal - osobnost současného vinařství

První osobností současného vinařství - Karel Otáhal z hustopečského Vinného sklepa u Otáhalů, vína jeho srdce a také jeho hosta vám představíme 2. června. Jeho vína jsou vyráběna selskou metodou, s láskou a radostí.

Degustační večer s Karlem Otáhalem na letním Vínu z blízka v pár bodech:
 

  • kdy: 2. června 2022
  • kde: v Otevřené zahradě, Údolní 33, v centru Brna pod parkem hradu Špilberk
  • v kolik: od 17:30 do 22:00 hodin
  • kdo: Karel Otáhal, jeho vinařský host a vína jejich srdcí

Vinný sklep U Otáhalů

Vinný sklep U Otáhalů se nachází v Hustopečích, v řadové zástavbě vinných sklepů ve Vinařské ulici. Rodinnou vinařskou tradici přivedl do Hustopečí Karel Otáhal starší v 70. letech minulého století. Přistěhoval se s celou rodinou z Kobylí, kde Otáhalovi pěstovali a vyráběli víno doložitelně již od roku 1730. Děda Karel vysadil v Hustopečích vinohrad, s babičkou pak roku 1973 postavili vinný sklep. Své zkušenosti předával synovi Karlovi, který je zúročil při studiu na vysoké škole v oboru vinařství a se začátkem nového tisíciletí pak zahájil činnost Vinného sklepa U Otáhalů, rodinného vinařství, v němž se zapojují všichni členové rodiny. Veškerá produkce pochází z vinic hustopečských tratí Stromovka a Růženy. Výroba vín probíhá klasickou „selskou metodou“, bez řízeného kvašení a odkalování, bez zakvášení cizími kvasinkami. Vína tak dosahují vlastností charakteristických pro danou odrůdu a oblast Hustopečí. Specialitou sklepa je možnost ochutnat archivní vína a vína s příchutí čokolády, jahod a levandule. Roční objem produkce tvoří asi 10 000 lahví, víno se prodává pouze ze sklepa. Majitelé pořádají degustace spojené s povídáním o víně a kompletní gastronomií, kapacita ve dvou oddělených prostorách je 12 a 18 návštěvníků. V poslední době Otáhalovi vysadili nové plochy vinohradů s odrůdami Tramín červený, Pálava a Ryzlink rýnský a zrekonstruovali sklep, v plánech je ještě výstavba skladovacích prostor. Z posledních vín ročníků 2019 a 2020 upozorňujeme na Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, která vyhrála zlaté medaile, a Zweigeltrebe, které získalo velkou zlatou medaili - nejlepší ve své kategorii z Velkopavlovické vinařské podoblasti v Národní soutěži vín 2021.
 

Rodinné vinařství Čotek a synové

Naše vinařství se nachází v malebné obci Kobylí, které spadá do Velkopavlovické vinařské oblasti.

Vznik našeho vinařství se datuje k roku 1988, kdy jsem vyrobil své první víno, ovšem tradice vinaření je v našem rodu zakořeněna už od pradědečka.

Nyní obhospodařujeme vinice v Kobylí, v trati „Lácary – Vigrunty přední“.