... ZPĚT

10. 9. Marek Špalek - Osobnost současného vinařství

Vinařství Špalek

V roce 1991 František Špalek spolu se dvěma syny (Markem Špalkem a Petrem Ilgnerem) založil malé tradiční rodinné vinařství orientované na menší množství vysoce kvalitních vín. Tradici převzal od svého otce Josefa, takže příběh vinařství sahá k roku 1945, kdy Špalkovi přišli do Nového Šaldorfu. Vinařství Špalek nyní hospodaří v bioprodukci na 10,5 ha vinic na Kraví hoře – jedné z nejlepších poloh na Znojemsku. Nízké keře, jejich malé zatížení, důsledné zelené práce a osobní dozor ve vinici napomáhají kvalitě hroznů, stejně jako ruční sklizeň a rychlé zpracování díky malým vzdálenostem. 300 až 600 let staré sklepy se nacházejí v šaldorfské lokalitě Modré sklepy. Produkční sklep byl kompletně zrekonstruován na gravitační provoz s nejmodernější technologií. V nabídce jsou odrůdová vína, cuvées, vína bariková, sur lie, vína ledová a známá likérová vína Šaler. Specialitou jsou vína vyráběná technologií z konce 19. stol. uváděná na trh pod názvem Edelspitz. Celkový objem výroby nyní stoupnul na 70 000 lahví. V poslední době Špalkovi vysadili na Kraví hoře Veltlínské zelené (sazenice z Rakouska, rakouské klony) a Pinot noir (sazenice z Francie, burgundské klony) a pořídili novou myčku lahví z archivního sklepa. Archivní produkce je kolem 10 % a putuje tak k zákazníkům ještě čistější než dříve. Vinařství Špalek je zakládajícím členem sdružení Cech vinařů Nový Šaldorf, spolku Šaldorfské sklepy (www.saldorfske-sklepy.cz) a Znojmo VOC (www.vocznojmo.cz). Z ročníku 2017 upozorňujeme na Sauvignon a na Ryzlink rýnský. V roce 2017 se vinařství vrátilo zpět do Salonu vín ČR mezi stovku nejlepších vín.
 

VÍNO VANĚK s. r. o.

Vinařství Jana Vaňka vzniklo v roce 1995. V té době začal vysazovat vinohrady a postupně budovat zázemí ve sklepní uličce u Chvalovic. Roku 2011 předal štafetu synovi Janovi a vinařství bylo převedeno do nové rodinné nástupnické firmy VÍNO VANĚK, s. r. o. Jan Vaněk starší se stará o vinohrady o rozloze 4,5 ha (naposledy bylo přisazeno 0,5 ha Cabernetu Sauvignon a Muškátu moravského), menší část hroznů pochází z výkupu z Kraví hory a z Načeratického kopce. Technologem je Jan Vaněk mladší. Vinařství zastává klasické technologie vinifikace a striktně dodržuje pravidlo, že vína musí před nalahvováním zrát v dřevěných sudech, v nichž mohou dýchat a dosáhnout optimální kvality pro lahvování, a poté ještě jeden až dva roky zrát v lahvích. Lisuje se na novém pneumatickém lisu, zvláštností je používání dubových sudů ke kvašení moštů. Tento proces má vliv na připravenost vín k archivaci a dlouhodobější zachování odrůdového charakteru. Vína se lahvují na moderní lince ve vinařství Lahofer. Od roku 2003 vinařství vyrábí zajímavé červené cuvée Charmant (po 1/3 Svatovavřinecké, André a Dornfelder, výroba ve vinifikátoru). V menším množství se v ceníku nacházejí také různé archivní rarity. Většinu odběratelů tvoří stálí zákazníci, vína jsou distribuována výhradně do vinoték a gastronomie především v Praze. Od roku 2007 má vinařství ve chvalovickém areálu už tři sklepy, nejnovější prodejní a expediční sklep byl vybudován na místě, které po 30 let hyzdila jen ošklivá ruina. Podzemní labyrint v pískovci pod touto budovou vznikl spojením čtyř sklepů starých stovky let a slouží k uskladnění a zrání nalahvované produkce. Mezi víny z ročníku 2016 vyniká Ryzlink rýnský VOC. Zajímavostí je sladký Tramín žlutý a Pinot blanc sur lie. Vaňkovi zvažují do budoucna zařadit do procesu vinifikace také kryomaceraci. V plánu je stavba moderní výrobní haly nebo prostornějšího sklepa kvůli snadnější manipulaci s vínem během výroby a skladování.
 

Restaurace

Bistro Otevřená zahrada

Vítejte v Otevřené zahradě, oáze klidu, relaxace a zázračného kousky přírody uprostřed města. Svůj čas si zde zpříjemněte díky Bistru Otevřená zahrada, o jehož provoz se stará CateringForYou. Uspokojte své chuťové pohárky a dejte si něco osvěžujícího k pití nebo na zahnání hladu či chuti. Ve stálé nabídce najdete slané i sladké dobroty, dále domácí limonády, kávu i pivo. Během sezóny se ale budou zkoušet novinky a obměňovat různé chutě. Nebojte se zeptat na doporučení a aktuální nabídku. V Bistru myslí i na potravinové intolerance, vegetariány a vegany.

 
 

Hudební program

Pavla Roof + Swingový Kvartet Bezrukého Frantíka

Zpěvačka skupin Ozvěna, Bokomara, Progres, Besedy Brněnské, Big bandu konzervatoře či Young Pekáče Mojmíra Bártka ve svém sólovém pořadu "A la Ella", ve kterém se vrací ke kořenům swingu a verzím známých písní dle jejich původních předloh.

Tentokrát ji doprovodí Swingový Kvartet Bezrukého Frantíka.

Více o Pavle Střechové

pavla-roof-swingovy-kvartet.png