... ZPĚT

12. 8. Zámecké vinařství Bzenec - osobnost současného vinařství

ZÁMECKÉ VINAŘSTVÍ BZENEC s.r.o.

Psal se rok 2007, když Moravské vinařské závody Hukvaldy, vinařství s více než osmdesátiletou historií, přesunuly své sídlo do areálu bzeneckého zámku přímo vybízejícího k důstojné obnově historických prostor a jejich využití s respektem k šlechtickým způsobům původních majitelů. Vykrystalizovala nová identita pod názvem ZÁMECKÉ VINAŘSTVÍ BZENEC. Zámecká noblesa se pak odráží i ve vínech společnosti, která je součástí uskupení několika významných vinohradnických a vinařských firem moravského regionu. Po rekonstrukci v letech 2007 a 2008 se stal zpracovatelský provoz ZÁMECKÉHO VINAŘSTVÍ BZENEC jedním z nejmodernějších v ČR. Koncentrace výroby a distribuce do jednoho místa umožnila využít optimální podmínky pro výrobu vysoce kvalitních vín, na která se firma zaměřuje. Prostřednictvím dceřiných společností kontroluje a obhospodařuje vinařství 540 hektarů vinic ve třech podoblastech. Na Znojemsku získává surovinu ze sprašových a štěrkovitých vinic, Mikulovsko dává hrozny z minerálních poloh a na Slovácku je část v bioprodukci. Díky otevřenému přístupu k moderním technologiím a jejich propojení s tradičními principy výroby vína se ZÁMECKÉMU VINAŘSTVÍ BZENEC jako jedinému vinařství v ČR podařilo třikrát získat titul Premio Speciale na soutěži Vinitaly. Vinařství získalo sedmkrát titul Šampiona Národní soutěže vín Salonu vín ČR (naposledy Šampion NSV 2020 Rulandské modré 2017 barrique z řady EGO), pravidelně vozí ocenění z Oenofora (2019 šampion bílých vín), IWC San Francisco, Decanter, Les Grands Concours du Monde - Riesling du Monde nebo Vinalies Internationales. V soutěži Vinař roku 2019 obdrželo vinařství bronzovou medaili. Základní produktové řady odrážejí filozofii společnosti. Například řada Ego je vlajkovou lodí s nejvyšším závazkem kvality. Nejprodávanější řadou přívlastkových vín v ČR je Herbarium Moravicum – herbář nejoblíbenějších moravských odrůd. Nová řada ZVB Collection složená z jakostních vín z moravských hroznů obohatila nedávno sortiment o příjemně pitelná vína s typickým projevem odrůdovosti v chuti i vůni. Všechny hrozny mají původ v moravských vinicích. V posledním roce vinařství rozšířilo kapacitu o velké dřevěné sudy. Pro milovníky historie připravilo vinařství prohlídky, při nichž zámecký sklepiér provádí návštěvníky zákoutími výrobního zázemí, ale především zámeckým sklepením. Devadesátiminutové prohlídky uzavírá ochutnávka přívlastkových vín (nutná předchozí rezervace).
 

Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov vyrábí víno z vlastních vinohradů rozkládajících se v chráněných krajinných oblastech Pálava a Dunajovské kopce. Od svého vzniku v devadesátých letech se zaměřuje na unikátní terroir nejlepších viničních tratí, s filozofií zaměřenou na šetrný přístup k révě i k přírodě a ve spojení s vysokou invencí vinaře. Vinařství jako první začalo prodávat predikátní a ledová vína u nás a jeho největším úspěchem je dlouhodobý věhlas Ryzlinku vlašského z vinic Železná, Goldhamer, Ořechová hora nebo Liščí vrch. V této odrůdě je na Pálavě ukryt poklad světového významu. Následuje Veltlínské zelené z vinice Daniel, Ryzlink rýnský z vinice Za cihelnou, Chardonnay z Rosentického a další. Mikrosvín má ve svém portfoliu čtrnáct bílých a čtyři modré odrůdy, celkový roční objem výroby je díky přísným nárokům na kvalitu omezen na přibližně 150 000 lahví ročně. U vín s etiketou Flower line je při výrobě kladen vysoký důraz na ovocitý charakter vín s jasně definovanou odrůdovou typičností. Pro řadu Traditional line se vybírají hrozny z nejlepších tratí, jsou to vína s projevem specifického terroir, mají minerální charakter a jsou vhodná k archivaci. Řada Premium line – Legia X Gemina je výběrová řada a vyrábí se jen v nejlepších ročnících. Vinařství drží dlouhodobě špičkovou a zároveň vyrovnanou kvalitu vín s dlouhým potenciálem zrání v lahvích. Jednotlivé kolekce sbírají medaile na významných domácích i zahraničních soutěžích. S víny Vinařství Mikrosvín Mikulov se zákazníci setkávají v nejlepších vinotékách a špičkových gastronomických provozech. V posledním roce vinařství uvedlo nové logo a nové etikety, ve vinicích pokračovaly výsadby Ryzlinku vlašského v nejlepších polohách a rozšířila se nabídka degustací i pracovní tým. Vinařství chystá přestavbu a dostavbu sklepů, včetně kompletního zázemí v Dolních Dunajovicích.
 

Restaurace

Bistro Otevřená zahrada

Vítejte v Otevřené zahradě, oáze klidu, relaxace a zázračného kousky přírody uprostřed města. Svůj čas si zde zpříjemněte díky Bistru Otevřená zahrada, o jehož provoz se stará CateringForYou. Uspokojte své chuťové pohárky a dejte si něco osvěžujícího k pití nebo na zahnání hladu či chuti. Ve stálé nabídce najdete slané i sladké dobroty, dále domácí limonády, kávu i pivo. Během sezóny se ale budou zkoušet novinky a obměňovat různé chutě. Nebojte se zeptat na doporučení a aktuální nabídku. V Bistru myslí i na potravinové intolerance, vegetariány a vegany.

 
 

Hudební program

Trio 43

TRIO 43 - Radka, Zajíc a Indián!

Trojice mladých hudebníků inspirovaná především latinskoamerickou muzikou, ale také jazzem a groovem. Využívají svých zkušeností z cest po Portugalsku, Brazílii a Kubě. Zahrají v rozšířené verzi - perkuse, kytara, flétna a zpěv.

Trio43-(1).JPG