... ZPĚT

2. 9. Poysdorf v Brně

Weingut Hugl-Wimmer

Na chodu rodinného vinařství se kromě Martina a Sylvie podílejí také jejich dcery Valerie a Helena. Spolupracují i rodiče a sourozenci. Vinohrady se rozkládají v okruhu 3 km kolem Poysdorfu, přes vzájemnou blízkost jsou rozdíly v půdě vinic, a tím pádem i v terroir jednotlivých vín. Vinařství si zakládá na práci ruku v ruce s přírodou - zvláště důležité je šetrné obdělávání půdy, maximální ochrana rostlin, ozeleňování mezi řádky kvůli životnímu prostoru pro užitečný hmyz i pro vitalitu a zdraví půdy. Sklep je vybaven nejmodernější technikou a zařízením. Bílá vína si díky teplotně řízenému kvašení zachovávají svěží ovocnost, zrají v nerezových tancích. Červená vína prokvášejí se slupkami a zrají ve velkých dubových sudech. Hlavní odrůdou regionu, tak i vinařství, je Veltlínské zelené. Vinařství nabízí lehký, svěží “Poysdorfer Saurüssel” nebo typické “Weinviertel DAC” s pepřnatým buketem až po “Weinviertel DAC Reserve” z polohy Rösselberg – opulentní, plné Veltlínské zelené s výraznou kořenitou vůní. Kromě Veltlínského zeleného obsahuje sortiment vinařství ještě mnoho dalších odrůd.
 

Weingut Neustifter

Vinařství Neustifter leží v dolnorakouské oblasti Weinviertel. Pro Karla a Brigittu Neustifterovi je prioritou láskyplná péče o vinnou révu a důležitá jsou pro ně ekologická témata jako šetrný přístup k přírodě. Neustifterovi už ve třetí generaci obhospodařují 24 hektarů v Poysdorfu a v jeho okolí. Nejdůležitější odrůdou je Veltlínské zelené. Toto víno se objevuje ve všech jakostních kategoriích jako Weinviertel DAC (zkratka DAC znamená Districtus Austriae Controllatus, což je v překladu „označení kontrolovaného rakouského původu“; srovnatelné s českým označením VOC, tj. „víno originální certifikace“), Grüner Veltliner Perfektion, Grüner Veltliner Reserve a jako „Neustifter Grüner Veltliner Stockkultur“ (Veltlínské zelené vypěstované ve „stockkultur“ rodiny Neustifterů). V této pestré nabídce si každý může najít Veltlínské zelené, které mu je nejmilejší.

 

Weingut Latschka

Rodinné vinařství hospodaří na 1,5 hektaru vinic na slunných jižních svazích vinic Hermannschachern a Fuchsenberg. Hlavními odrůdami vinařství jsou Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Blauburger a Zweigelt. Vinařství lisuje bílé víno z červených hroznů Zweigelt pomocé rychlé extrakce. Z ryzlinků vyrábí také šumivé víno. Sortiment vinařství doplňují produkty z vlastní palírny, kde se využívá ovoce vypěstované v Poysdorfu (meruňky, broskve, hrušky) a nechybí ani brandy vyrobené z výlisků nebo hroznů.
 

Weingut Riegelhofer

Vinařství se zaměřuje na Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, z červených vín sortimentu vévodí Zweigelt. Riegelhoferovi se snaží svou rpací vylepšovat a zdokonalovat to, co příroda nabízí - každý rok je to jiná výzva, kterou zvládají plnit díky svým zkušenostem a instinktu. Max a Susanne vyrábí suchá vína, jasná a svěží, lehká a snadno pitelná. 
 

Weingut Hauser anno 1555

Vinařství Hauser je tradiční vinařství třinácté generace. Představuje širokou škálu tradičních vín, ale zároveň je známé svým kreativním přístupem, pokud jde o vytváření inovací. Vinařství provozuje Werner Hauser a jeho rodina. Kromě dřevěných sudů je ve starých sklepních klenbách moderní technologie. Vznikají zde vína klasických odrůd, ale tvarovaná do důmyslných nápadů. Sortiment vinařství zahrnuje kvalitní vína, která se snadno pijí, a osvěžující šumivá vína. Ve Vinařství Hauser byl také znovuobjeven verjus - šťáva ze zelených hroznů. Vznikl tad městský nápoj Jus(t). Vynalézavost vinaře nekoncí u nápojů - na začátku roku 2020 představil Werner Hauser svou vlastní značku parfémů inpirovaných vůní květů vinné révy, která každý rok na jaře jen pár hodin proniká nočním vzduchem.
 

Weingut Heger

Rodina Hegerových rozvíjí tradici vinařství a rodinné farmy už více než 300 let. Oblast Poysdorfu je známá pro autochtonní Veltlínské zelené a typický Ryzlink vlašský, historicky se tu vyrábělo hlavně šumivé víno. Rodinné Vinařství Heger vyrábí tato typická vína na velmi vysoké úrovni. V předposlední generaci založil Heinz Heger také lihovar a rozšířil tak sortiment o vysoce kvalitní destiláty.
 

Restaurace

Bistro Otevřená zahrada

Vítejte v Otevřené zahradě, oáze klidu, relaxace a zázračného kousky přírody uprostřed města. Svůj čas si zde zpříjemněte díky Bistru Otevřená zahrada, o jehož provoz se stará CateringForYou. Uspokojte své chuťové pohárky a dejte si něco osvěžujícího k pití nebo na zahnání hladu či chuti. Ve stálé nabídce najdete slané i sladké dobroty, dále domácí limonády, kávu i pivo. Během sezóny se ale budou zkoušet novinky a obměňovat různé chutě. Nebojte se zeptat na doporučení a aktuální nabídku. V Bistru myslí i na potravinové intolerance, vegetariány a vegany.

 
 

Hudební program

Trio 43

TRIO 43 - Radka, Zajíc a Indián!

Trojice mladých hudebníků inspirovaná především latinskoamerickou muzikou, ale také jazzem a groovem. Využívají svých zkušeností z cest po Portugalsku, Brazílii a Kubě. Zahrají v rozšířené verzi - perkuse, kytara, flétna a zpěv.

Trio43-(1).JPG