... ZPĚT

28. 7. Štěpán Maňák - osobnost současného vinařství

3. osobností, kterou jsme pro vás vybrali je Štěpán Maňák. Z malého rodinného vinařství za posledních 30 let vybudoval velice úspěšné velké vinařství. Jeho Alibernet 2015 byl jako vůbec první červené moravské víno zařazen do publikace 1000 vín světa.

Degustační večer se Štěpánem Maňákem na letním Vínu z blízka v pár bodech:
 

  • kdy: 28. července 2022
  • kde: v Otevřené zahradě, Údolní 33, v centru Brna pod parkem hradu Špilberk
  • v kolik: od 17:30 do 22:00 hodin
  • kdo: Štěpán Maňák, jeho vinařský host a vína jejich srdcí

Vinařství Štěpán Maňák

Rodinné vinařství bylo založeno v roce 1992, kdy se Štěpán Maňák spolu s manželkou Helenou rozhodli začít profesionálně hospodařit na vinicích po svých předcích. Nejdůležitější krok nastal již v roce 1994, kdy zakoupili šest hektarů vinic se starými keři odrůd Rulandské bílé, Chardonnay a Muškát moravský. Aktuálně Maňákovi hospodaří na 25 hektarech vinic ve třech viničních tratích, a navíc zpracovávají hrozny od stálých dodavatelů – moravských vinohradníků z plochy 25 až 35 hektarů. Vinařství původně začínalo v malém sklepě, od roku 2001 sídlí v nových prostorách. Nadzemní hala zahrnuje všechno potřebné pro vinohradnický i vinařský provoz, vinařství disponuje také moderní laboratoří pro analýzu hroznů a vína. Používají se nejmodernější dostupné technologie – chlazený pneumatický lis s ochrannou atmosférou, nerezové tanky s chlazením, vinifikátory, každý rok se obnovuje třetina ze 150 barikových sudů. V poslední době vinařství zařadilo do výrobního procesu betonové nádoby ve tvaru vejce pro ještě lepší vyzrávání bílých vín. Výroba je zaměřena pouze na lahvová vína. V nabídce vinařství s roční produkcí kolem 200 000 lahví je pravidelně až 35 odrůd, cenové relace začínají na 130 korunách. Z nejúspěšnějších vín minulých ročníků upozorňujeme především na barikový Alibernet 2015 (hrozny z Novosedel), který byl jako první červené moravské víno zařazen do publikace 1000 vín světa. Z novinek v produktovém portfoliu upozorňujeme na Sekt Spark brut. Vinařství plánuje na nejbližší rok výstavbu nového návštěvnického centra.
 

Vinařství Žůrek

Rodinná firma Stanislava Žůrka vznikla v roce 1990. Ačkoliv Žeravice nepatří mezi vyhlášená vinařská střediska jako jiné jihomoravské obce, historické prameny dokládají existenci vinic po dlouhá staletí. Stanislav Žůrek postavil na okraji obce vinný sklep určený pro výrobu a skladování vína a pro posezení hostů. Vinařství začínalo se sudovými víny, po pořízení lahvovací linky se začal zvyšovat objem výroby i kvalita. Žůrkovi nakupují hrozny od stálých dodavatelů převážně ze Slovácké podoblasti. Vína se vyrábějí šetrným způsobem bez chemických úprav a stabilizací. Při výrobě se používají moderní technologie – pneumatický lis, řízené kvašení, křemelinový filtr, rototanky a vlastní plnička. V roce 2015 a 2019 byly pořízeny nové vinifikátory a dřevěné sudy o objemu 2 000 litrů na červená vína. Firma se třemi zaměstnanci produkuje ročně kolem 120 000 lahví (produkce narostla díky rozšíření kapacity, možnosti uložení lahví v nově pořízeném ležáckém sklepě a stoupajícímu odbytu). Po vzoru svého otce založil Stanislav Žůrek dechovou kapelu stejného názvu Vinařinka. Majitel firmy se tedy sám stará o dobrou pohodu při posezení ve sklepě. Jako vinař vede výklad a nalévá víno, jako kapelník firemní dechové hudby současně hraje na baskřídlovku. Ve sklepě jsou návštěvníkům k dispozici dva oddělené vytápěné stylové sály s kapacitou 45 a 35 osob. Vinařské městečko Žeravice leží na Bzenecké vinné cyklostezce, která vede kolem sklepa i kolem druhé provozovny vinařství v centru obce. Vlajkovou lodí vinařství je Chardonnay, Rulandské šedé a hlavně červený Neronet. Vína těchto odrůd každoročně získávají mnoho ocenění i na mezinárodních výstavách. Od roku 2017 začalo vinařství vyrábět šumivá vína a bílé a růžové Frizzante.