... ZPĚT

10. 8. Vinaři z Nového Šaldorfa-Sedlešovic

Víno Náprava

Manželé Ivana a Antonín Nápravovi zdědili vinařskou tradici po rodičích a své vinařství začali cílevědomě budovat roku 1998. Se svými víny vstoupili na trh v roce 2003. Manželé Nápravovi jsou zpracovatelé hroznů, které nakupují od místních vinohradníků (především z Kraví hory nebo z vrbovecké trati U sv. Urbana). Skladba zpracovávaných odrůd se opírá o tradiční znojemské odrůdy (o Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené). Kolem 11 000 lahví vína ročně v širším spektru místních odrůd vzniká tradiční technologií, v níž Nápravovi kladou důraz na osobitý rukopis svých vín a na skloubení starých a moderních postupů vinifikace. Bílá zrají v nerezových tancích, červená v dubových sudech. Vína se prodávají maximálně jako tří- až čtyřletá. V ročníku 2006 Nápravovi poprvé vyrobili slámové víno z odrůdy Ryzlink vlašský, první slámové víno v Novém Šaldorfu. Slámová vína vůbec patří ke špičce produkce, byla zařazena v Salonu vín ČR, medailová ocenění získala na AWC Vienna a v Bruselu. Specialitou vinařství je Šaldorfský Kravák – grand cru Sauvignon ze špičkové tratě Kraví hora, v ročníku 2016 vyrobený již pátou sezónu v nepřetržité řadě. Kravák manželů Nápravových ročníku 2013 vyhodnotili degustátoři úrovně Master of Wine jako nejlepší ze všech šaldorfských Kraváků. Předností vinařství je komorní prostředí degustační místnosti, v níž se manželé Nápravovi věnují ochotně všem návštěvníkům. V sezóně se nabízí k posezení terasa zakrytá pergolou a možnost ochutnání (i bez ohlášení) až desítek vzorků vín zastoupených ve vinařství. Na podzim nabídku rozšiřuje burčák. Víno Náprava je zakládajícím členem Cechu vinařů Nový Šaldorf a spolku Šaldorfské sklepy. Z vín v aktuální nabídce upozorňujeme na Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené a růžový Cabernet Sauvignon (vše ročník 2017).
 

Vinařství Karel Šmudla

Malé rodinné vinařství vzniklo po roce 1990 na základě rodinné tradice (rodina Karla Šmudly pochází ze Slovácka a jeho manželka – rozená Pavlíková – má vinařství také v rodině). Od roku 2012 se Karel Šmudla věnuje vinařství naplno. Rodinné vinařství nakupuje hrozny od místních vinohradníků (např. i z prémiové tratě Kraví hora), další suroviny pocházejí z Mikulovské podoblasti. Manželé Šmudlovi vyrábějí jakostní a přívlastková vína tradičními metodami. Mošty se zakvášejí přirozenými kvasinkami, vína zrají delší dobu na kvasnicích, bílá v plastových nádobách, červená v klasických sudech. Roční objem produkce činí aktuálně kolem 9 000 litrů, většina se lahvuje. K výhodám malých vinařství opírajících produkci o nakoupené hrozny patří volnost a možnost měnit skladbu vzorků podle momentálních možností v tom kterém ročníku. Ke špičce produkce patří pravidelně vedle Ryzlinku rýnského také Rulandské šedé, Rulandské bílé, Pálava a růžová vína. V posledních letech stoupnul i podíl červených vín (z ročníku 2017 ve čtyřech odrůdách). V sortimentu se po přestávce opět objevilo atraktivní a žádané Cuvée Zahrada (směs více odrůd lisovaných společně). Manželé Šmudlovi působí ve sklípku 40 m dlouhém, který má chodbu vyhloubenou v pískovci do tvaru gotické klenby. Tato pískovcová vrstva je dnem třetihorního moře tvořeným velmi jemným mořským pískem. Chodby začaly vznikat po roce 1600, kdy místní obyvatelé v zimě kopali sklepy a písek vozili do Vídně, kde sloužil jako základ na domovní štuky. Odbyt zajišťuje především soukromá klientela, vína jsou ze sklepa k dispozici za ceny od 120 do 160 korun. Vinařství je v sezóně návštěvníkům otevřené prakticky denně, v zimě na objednání.
 

Vinařství Koníček

Vinařství Ing. Rostislava Koníčka pokračuje v rodinné tradici. Základem kvality vín jsou hrozny s vysokou cukernatostí pro přívlastková vína. Plná, harmonická a typicky odrůdová vína, vyráběná s filozofií co možná nejméně zásahů do přirozeného procesu výroby a s důrazem na vysokou kvalitu hroznů, odrážející polohu a půdu viniční trati Kraví hora. I proto převážná část hroznů pochází z nákupu právě z této prestižní znojemské viniční trati. Pro zvýraznění vlastností jednotlivých odrůd je snahou nechat vína zrát minimálně do jara následujícího roku na jemných kvasničných kalech. Vinařství Rostislava Koníčka má v nabídce vína suchá i s obsahem zbytkového cukru. Lahvuje se většinou v létě následujícího roku po sklizni. Větší část vín je oficiálně zatřiďována do přívlastků. Velikost jednotlivých šarží je přibližně 500 až 600 lahví. Vinný sklep je pro přátele vína otevřen na objednávku celoročně. Na degustace a posezení se do vinařství mohou ohlásit skupiny až do 50 hostů. V rámci Týdnů vinaře v Šaldorfských sklepech a v letním období je možné vinařství navštívit i bez předchozího ohlášení. Sklep Rostislava Koníčka je jedním z typických historických sklepů s velkou prostornou lisovnou upravenou pro posezení a s dlouhými podzemními chodbami hloubenými v pískovcové skále bez cihlové nebo kamenné klenby. Lisovna prošla citlivou rekonstrukcí, při které byl zachován původní ráz prostorného „preshausu“. Vinařství je zakládajícím členem spolků Cech vinařů Nový Šaldorf a Šaldorfské sklepy, které pořádají všechny významné vinařské akce v této vinařské obci. Z posledních vín upozorňujeme na Sauvignon 2016 výběr z hroznů – Šaldorfský Kravák a růžová vína z odrůdy Cabernet Sauvignon (na znojemské oblastní výstavě byl například růžový Cabernet Sauvignon 2015 pozdní sběr vyhlášen nejlepším růžovým vínem).
 

Vinařství Špalek

V roce 1991 František Špalek spolu se dvěma syny (Markem Špalkem a Petrem Ilgnerem) založil malé tradiční rodinné vinařství orientované na menší množství vysoce kvalitních vín. Tradici převzal od svého otce Josefa, takže příběh vinařství sahá k roku 1945, kdy Špalkovi přišli do Nového Šaldorfu. Vinařství Špalek nyní hospodaří v bioprodukci na 10,5 ha vinic na Kraví hoře – jedné z nejlepších poloh na Znojemsku. Nízké keře, jejich malé zatížení, důsledné zelené práce a osobní dozor ve vinici napomáhají kvalitě hroznů, stejně jako ruční sklizeň a rychlé zpracování díky malým vzdálenostem. 300 až 600 let staré sklepy se nacházejí v šaldorfské lokalitě Modré sklepy. Produkční sklep byl kompletně zrekonstruován na gravitační provoz s nejmodernější technologií. V nabídce jsou odrůdová vína, cuvées, vína bariková, sur lie, vína ledová a známá likérová vína Šaler. Specialitou jsou vína vyráběná technologií z konce 19. stol. uváděná na trh pod názvem Edelspitz. Celkový objem výroby nyní stoupnul na 70 000 lahví. V poslední době Špalkovi vysadili na Kraví hoře Veltlínské zelené (sazenice z Rakouska, rakouské klony) a Pinot noir (sazenice z Francie, burgundské klony) a pořídili novou myčku lahví z archivního sklepa. Archivní produkce je kolem 10 % a putuje tak k zákazníkům ještě čistější než dříve. Vinařství Špalek je zakládajícím členem sdružení Cech vinařů Nový Šaldorf, spolku Šaldorfské sklepy (www.saldorfske-sklepy.cz) a Znojmo VOC (www.vocznojmo.cz). Z ročníku 2017 upozorňujeme na Sauvignon a na Ryzlink rýnský. V roce 2017 se vinařství vrátilo zpět do Salonu vín ČR mezi stovku nejlepších vín.
 

Hudební program

Trio 43

TRIO 43 - Radka, Zajíc a Indián!

Jedná se o spojení zpěvu, strunného a dechového nástroje. Jsou to tři muzikanti inspirovaní především latinskoamerickou muzikou, neméně však jazzem a groovem. Využívají svých zkušeností z cest po Portugalsku, Brazílii a Kubě.

Trio43-(1).JPG
 

info pro vinaře

Pokyny LÉTO 2018

 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz