... ZPĚT

19. 7. Vinaři z Polešovic

Vinařství Vaďura

Jsme rodinná firma, zabývající se pěstováním révy vinné, výrobou vína a řízenými degustacemi našich vín. V roce 1992 jsme navázali na malovinařství a v současnosti obděláváme 12 ha vinic v tradičních polešovických tratích Míšky, Novosady a Nové Hory. Vinohrady obhospodařujeme dle zásad integrované produkce za použití ekologických přípravků.

Zpracování hroznů a výroba vína probíhají v moderní výrobní hale s ubytováním, umístěné uprostřed vlastních vinic na vinařské cyklostezce. Součástí objektu je vyhlídková terasa s příjemným posezením a úžasným výhledem na Dolnomoravský úval a  Bílé Karpaty.

Vína můžete ochutnat a nakoupit ve sklepích na ulici Vinařská. Tamtéž jsme na jaře 2018 otevřeli nový penzion a moderní degustační prostory s možností pronájmu na rodinné či firemní akce.

Těšíme se na Vaši návštěvu, neboť spokojený zákazník, který se rád vrací, je pro nás největší odměnou.
 

Vinařství Šoustek

Rodinné vinařství Šoustek Vám představuje kolekci vlastních originálních vín, která jsou vyrobena za pomoci moderních technologií, ale zároveň s ohledem na tradici a zkušenosti, které nám zanechali naši předci. Při výrobě vín používáme technologii řízeného kvašení, šetrná čerpadla a kryomaceraci, jež dodává vínům osobitý charakter. I přes užití moderních technologií se do vína snažíme co nejméně zasahovat a také se držet hesla, že víno se dělá zejména ve vinohradě. Vína vyrábíme z  kvalitních hroznů z vlastního vinohradu.
 

Vinařství Rochůz

Vinařství Rochůz je malé rodinné vinařství, které vzniklo teprve nedávno v Uherském Hradišti v městské části Mařatice. Víno a vinaření je majitelovým celoživotním koníčkem a vznik vinařství je naplněním jeho životního snu. Jedná se opravdu o rodinné vinařství, neboť kromě majitele ve vinařství pracuje i jeho dcera, sklepmistr se do rodiny nedávno přiženil a do výpomocných prací se zapojují i další členové rodiny. Svůj název Rochůz vinařství získalo podle nedalekého stejnojmenného kopce s kaplí zasvěcenou Svatému Rochu, který se stal i patronem vinařství. 
V současné době vinařství hospodaří na zhruba 4 ha vlastních vinic v obcích Bzenec, Újezdec, Polešovice a Mařatice. Část vinic se nachází i přímo u vinařství v Mařaticích na viniční trati Soví hora, místními známá rovněž jako Farská zahrada. 
Vinařství se specializuje na vína bílá, kterých produkuje 90 %, zbylých 10 % představuje růžové a červené víno. Produkce se nyní pohybuje okolo 20 tisíc lahví ročně a plánovaná maximální produkce by v budoucnu neměla přesáhnout 30 tisíc láhví. To je množství, při kterém je stále možné na vinice i na produkci osobně dohlížet. Vína jsou vyráběna moderní reduktivní cestou v nerezových tancích s řízením teploty kvašení a jsou lahvována do láhví se šroubovým závěrem. 
 

Vinařství U Kostela

Vinařství ze srdce Polešovic ležící pár metrů od místní dominanty, růžového kostela. Vinařství se zabývá výrobou kvalitních tuzemských přívlastkových vín. Při výrobě vín se klade důraz na historické tradice, propojené s moderními technologiemi.
 

Dvůr pod Starýma Horama

Obec Boršice se nachází na úpatí pohoří Chřiby. Je zataženo do údolí potoka dlouhá řeka, kdy staří vinaři využívali úbočí svahu k pěstování vinné révy s odůvodněním, kdy horké větry vanou od údolí řeky Moravy a zastavují se o horské pásmo Chřibů, což přináší blahodárné prostředí pro pěstování vinné révy. Obec je ve vinařské podoblasti Slovácko na jejím východním konci, což vínům dodává pikantní kyselinku. Naše vinařství se snaží o alespoň částečný návrat ke tradičním odrůdám a jak se říká návrat k tradicím. Vinařství má produkci cca 25 000 láhví s širokou škálou odrůd a to hlavně typických odrůd vysazovaných v Boršicích či okolí jako je například z bílých odrůd Muller Thurgau, Muškát Moravský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Neuburské, Tramín červený, Sauvignon a z červených Frankovka, Rulandske modré a Zweigeltrebe. A naopak z těch novějších Pálava, Malverina, Lena a z červených Alibernet či Neronet. Naší snahou je předvést vinařům vína v podobě suché, polosuché ale i polosladké či sladké.
 

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice

Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice je firmou s dlouholetou tradicí, byla založena již v roce 1922 jako státní podnik zabývající se šlechtitelskou a výzkumnou činností. V roce 1996 byla stanice privatizována RNDr. Zdeňkem Habrovanským, který navázal na tradici šlechtění révy vinné a výroby vína.
 
V současné době je na stanici pěstováno přes 300 různých odrůd, klonů a novošlechtění. Stanice obhospodařuje 15,9 hektarů vinic. Veškerá vyráběná a nabízená vína Šlechtitelské stanice pochází ze zpracovaných hroznů původem z těchto vlastních vinic přímo v Polešovicích. Vinařské tratě jsou Újezdy, Grejty a Růženy.
 
Na stanici byly vyšlechtěny, kromě jiných, moštové odrůdy: Muškát moravský /zapsán do SOK v roce 1987/, modrá odrůda SEVAR /2008/, bílá odrůda Floriánka /2010/, a nejnověji bílá moštová odrůda MERY /2015/.  
 
Firma se soustředí zejména na formu prodeje „ze dvora“ a nabízí svým zákazníkům následující produkty:
  • Prodej lahvových i sudových vín
  • Prodej sazenic révy vinné 
  • Prodej burčáku
  • Nabídka řízených degustací: v degustační místnosti pro více než 50 osob/ nebo ve 300 let starém vinném sklepě ve Vinařské ulici v Polešovicích.
 

Víno Zlomek & Vávra

U zrodu silné vazby mezi našimi rodinami Zlomků a Vávrů byli naši otcové, dva kamarádi Josef a Bohuš, muzikanti z Boršic u Blatnice. Víno pro ně bylo tím třetím do party. Cestu k němu si našli skrz muziku. Vypěstovali si ho, zušlechtili a zamilovali si jej. Bylo pro ně zábavou, trápením i radostnou euforií. Když jste mladí, moc to neoceníte. Chcete objevovat svět, studovat, užívat si. Ti mladí jsme my čtyři. Dva bratři Zlomkovi, Libor s Radkem, a dva Vávrovi, Tomáš s Petrem. Ani jeden z nás se doma moc neohřál. Vyletěli jsme ze sklípku, který byl tehdy pro nás malý a těsný. Chtěli jsme se učit životem daleko od domova, daleko od Slovácké vinařské podoblasti. Kupodivu jsme při tom (nejenom) nezaháleli. Myšlenka přetvořit vinařství v živobytí v nás ale zarezonovala tak silně, že jsme jí nedokázali odolat. Stmelila nás dohromady a přesvědčila k návratu. Každý z nás do ní přinesl něco ze sebe, ze svého klukovského příběhu. Naše zkušenosti se vzájemně propletly tak, jak se proplétají větve vinné révy, a vytvořily pevný celek s hlubokými kořeny. Sklepmistr, vinař/odborník, ekonom a obchodník, to jsou naše nynější role v tomto příběhu. Ruce, smysly, hlava a duše vinařství Zlomek&Vávra.
 

Jan Libosvár - Od Hradišťa

Mladý malovinař z Uherského Hradiště nyní již působící v Polešovicích.
Obhospodařuji 1,5 hektaru pronajatých vinic převážně v Polešovicích, ale také v Uherském Hradišti - Mařaticích a Zlechově, proto také název Od Hradišťa. Víno vyrábím nyní pouze z vlastní suroviny, spontánním kvašením a následným zráním na kvasnicích metodou Sur lie. Hlavní odrůdou je Ryzlink rýnský, kterému se zde daří znamenitě. Roční produkce kolem 6000 lahví a něco málo burčáku.
 

Restaurace

Bistro Otevřená zahrada

Čerstvé suroviny, sezónní potraviny a jejich šetrné zpracování. Takové je občerstvení z nového Bistra Otevřená zahrada. K dostání jsou speciality k vínu, sladké dobroty, lehké obědy v podobě rozmanitých sendvičů, polévek a dalších pokrmů. Nabídka se neustále obměňuje podle toho, co tým bistra zaujme, napadne nebo jim zachutná při objevování.
 

Hudební program

Apart Quartet

Uskupení studujících hudebníků z Brna, pohybující se v úzkém kruhu s významnou jazzovou osobností Mojmírem Bártkem. Společným záměrem kapely je produkovat hudbu jazzových žánrů - jako je swing, bebop, latin jazz a funky. Apart Quartet vznikl iniciativou trumpetisty Vojtěcha Kadaňky s úmyslem vytvořit menší obsazení z mladých interpretů klasické hudby s vnitřním tahem k hudbě sféry jazzové. Repertoár zahrnuje známé či méně známé populární standardy.


FB_DSC_2196-(1).jpg
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz