Na zdraví zahradě s vínem zpod Pálavy!

11. 9. 2018 .. Ve čtvrtek se loučíme s letošní sezónou Vína z blízka. Přijedou vinaři, kteří reprezentují výběr z budoucího Festivalu otevřených sklepů. Pořádáme ho na sv. Martina ve vinařských obcích Horní a Dolní Věstonice, Pavlov, Milovice a Bulhary. Byly to nervy! Většina oslovených vinařů postupně odříkala účast z důvodů posunů ve sklizni a návalu práce. Něco dřív dozrávalo, pak do toho zapršelo a začalo to zahnívat a tak dále. Dopadlo to však dobře, vinaři i vína budou! A budou i drobné úpravy a překvapení. Kvůli brzkému setmění dáme vinaře jen na terásky a pod pergolu, kde máme osvětlení. A protože jsme si společně celé léto užívali naší zahrady, uspořádáme na závěr malou benefiční aukci na péči o kytičky a nové výsadby. Při odchodu vás bude čekat několik desítek lahví vín, které si výhodně a za dobrovolnou cenu budete moct koupit. Výtěžek předáme kolegyním zahradnicím. Takže příští rok tu bude zahrada zase a komu se nechce čekat, budeme dělat v sobotu 1. prosince Víno z blízka na Špilberku.
 

Cuvée Beton – když se vinař zamiluje do betonu

28. 8. 2018 .. Když se v roce 2011 stal vítězem soutěže Vinařství roku, na plaketě měl sice napsáno Vinař František Mádl, ale sítě vás přesměrují na obchodní značku Malý vinař. Stránka má čtyři odstavečky: o nás, o vinařství, o půdě a o práci. O víně ani slovo! Ani to „malý“ není moc návodné, protože má 15 ha vinic, hrozny ještě přikupuje a ročně vyrobí do 200 tisíc lahví. Malým byl v roce 1992, kdy začínal s několika demižóny a bečičkami ve sklípku po rodičích. Dnes to prý platí jen v tom smyslu, že si s hrozny pořád hraje jako malý. Navíc to Malý vinař zní jako dobrý vtip, protože žije ve Velkých Bílovicích ve Velkopavlovické oblasti, mezi malé vinaře nepatří, rozhodně však patří mezi velké odborníky a legendy uvedené do Síně slávy vinařů. A jeho betonové „sudy“ rovněž nejsou malé. Je členem spolku Velkobílovičtí vinaři, členem odborné komise soutěže Vinařství roku a expertem na PIWI odrůdy. Když mluví o víně, je napůl básníkem a napůl chemikem.
 

Dobře vychlazená vína ze Zaječí udělají Brnu dobře!

14. 8. 2018 .. Silueta obce na kopečku s dominantou kostela sv. Jana Křtitele původně z roku 1508, rozhledna na Přítlucké Hoře a Vinařství U Kapličky ve stylu pseudo selsko-podnikatelského baroka 21. století – tak asi většina lidí zná Zaječí z pohledu od dálnice a z inzertních stránek novin. Poprvé stála obec za zmínku před 800 lety a stojí za ni dodnes. Všemi směry se od obce táhnou oku lahodící plochy vinic. Na jižních svazích od údolí řeky Dyje se vínu daří báječně a při pohledu směrem na Mikulov, objevíte nový úhel pohledu na moravskou krajinu. Zajeďte si vláčkem na výlet, v obci najdete desítku malých a středních vinařství. Pět z nich a šesté ze sousedních Přítluk se přijedou ve čtvrtek představit se svými víny z blízka do Otevřené zahrady. Věříme, že vás zlákají.
 

Matka SEYVE VILLARD 12/58 F1, otec SV 116/55 F1

18. 7. 2018 .. Tak a máme tady vinaře z Polešovic a okolí. Pokud si vzpomínáte, předloni jsme měli na Víně z blízka večer s názvem 3 šlechtitelky. Jednou z těch šlechtitelských stanic vinařských byla právě polešovická, vedená panem Habrovanským. Šlechtitelské umění představili vínem odrůdy Sevar a to nebude chybět ani tento čtvrtek. Vždy mě fascinuje, když se u novošlechtěnců popisují rodiče, například u Sevaru to jsou mateřská rostlina SEYVE VILLARD 12/58 F1 a otcovská odrůda SVATOVAVŘINECKÉ 116/55 F1. Trochu jinou romantiku mají zase jména vinařství, která přijedou. Však posuďte: Vinařství U Kostela, Dvůr pod Starýma Horama, Rochůz nebo Jan Libosvár – Od Hradišťa. Celkem jich bude osm a kromě šlechtitelky budou u nás v zahradě všichni poprvé! Polešovice jsou na půli cesty mezi Kyjovem a Uherským Hradištěm, ale furt jsou to pro nás vína z blízka.
 

Sedmdesát pět od osmi z jedné v třicítkách. Vstup pouze v klobouku!

19. 6. 2018 .. Rébus v názvu zpravodaje je jednoduchý: sedmdesát pět vín od osmi vinařů z jedné obce v 30° teplotách. Tak bude vypadat tento čtvrtek, takže klobouky jsou povinné! Bude to příjemný večer, takový pravý letní. Od vinaře z Kobylí k tomu přišla tato pozvánka: "Vezměte do ruky trochu půdy, vylezte na kopec s vinohradem a rozhlédněte se kolem… Možná jsme malí, těch pár hektarů nestojí ani za řeč, ale pracujeme tu s pokorou a nestěžujeme si. Nemáme ambice být největší ani nejlepší, chceme být sví. Nenecháváme si nutit, co do vína dát, děláme ho s úctou k našim předkům. Dělali ho tak v našem historickém sklepě osm generací před námi. Pojďte se s námi vrátit v čase a zjistíte, že ani dříve nebyli lidé hloupí a víno dělat uměli. Zkuste objevit jemnou nevtíravou krásu přírodních vín, která k vám promlouvají duší našich vinic. Je to jako s lidmi. Přijeďte se za námi podívat do Kobylí nebo třeba právě do Brna na vaše Víno z blízka." Tom Čačík, jeden z těch osmi.
 

info pro vinaře

Pokyny LÉTO 2018

 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz