Francouzi hledají v mapách Vrbici – kvůli vínu Leoše Horáka

16. 7. 2019 .. Mluví stroze a o sobě velmi málo. Zní to asi takto: k úspěchu vede kvalita, ta začíná ve vinohradu. Chce to redukci (omezení počtu hroznů na keři), lásku a trochu štěstí. Řídím se selským rozumem. Máme 1 ha vlastních vinic, ostatní je od souseda, hrozny výlučně z Vrbice, všechno lahvujeme, produkci navyšovat nechceme. Takový jednoduchý je návod na zisk šampióna na nejprestižnější soutěži vín Vinalies Internationales v Paříži. Dosáhl toho jako doposud jediný z Moravy a jako jediný dvakrát po sobě v historii soutěže.
 

Víno z blízka čili víno z Hovoran – deset vinařství poprvé v Otevřené zahradě!

2. 7. 2019 .. Zcela zaniklou ves na místě dnešních Hovoran osídlili na konci 16. století moravští Charváti. Od roku 1762 patřila obec pod císařský majetek Františka Štěpána Lotrinského. Byl neobyčejně podnikavý, zaváděl reformy, zakládal první manufaktury, až ho nakonec jeho manželka Marie Terezie pověřila správou financí celé Habsburské říše. V císařském majetku Hovorany zůstaly až do roku 1919. Něco z té nezlomnosti Charvátů a podnikavosti osvícené šlechty zůstalo v krvi i dnešním obyvatelům obce. Stačí, když se podíváte na web a Facebook Spolku hovoranských vinařů. Pěkně svorně podnikají již od roku 2006. V únoru začnou Vinařským plesem, poslední dubnový víkend pořádají Hovoranskými vinohrady za vínem, předposlední víkend v červenci mají Otevřené sklepy a nechybí ani vinařská slavnost na Sv. Martina. A protože to mají do Brna blízko, nesmějí chybět ani na Víně z blízka v Otevřené zahradě. Zveme vás na jedinečné setkání s hovoranskými vinaři a jejich víny – již příští týden, ve čtvrtek 11. 7.
 

Oldřich Drápal přiveze víno, které vzniklo snoubením země a slunce ve vinicích na Sonberku

18. 6. 2019 .. Příští čtvrtek nás čekají plody snoubení země a slunce ve vinicích. Tak pojmenovává svoje vína vinařství Sonberk. Ty vinice jsou vlastní, je jich 45 hektarů a všechny jsou na svazích slunečného vršku Sonberk. Uprostřed těch vinic stojí symbol moderní vinařské architektury – budova architekta Josefa Pleskota z roku 2008. Tzv. redukce na keři vede k tomu, že na jedné hlavě dozraje pouze 1,5 kg a všechny hrozny jsou sbírány ručně. Už takhle od začátku tiskne vínům svůj rukopis Oldřich Drápal (mladší). 
 

Moravská oáza v Brně – vína z Čejče a Šardic, zeleň, stín, jazz a výtvarné umění

4. 6. 2019 .. Dvakrát do roka, vždy kolem Velikonoc a Sv. Martina, pořádáme Festival otevřených sklepů. Propojíme pět vedle sebe ležících vinařských obcí, kde otevře na dva dny sklepy třicítka vinařů. Za 11 ročníků je těch festivalů už 26 a otevřených sklepů přes 750. Téměř všechny festivalové obce jsme již pozvali i na Víno z blízka do Brna. A tak mi dalo dost práce najít takové, které u nás ještě nebyly. Našel jsem a tak máme letos v zahradě Šardice, Čejč, Hovorany a Strážnici – východ a západ Slovácka.
 

Víno z blízka 2019 - Petr Ptáček z vinařství, které jako fénix povstalo z popela

21. 5. 2019 .. Příští týden ve čtvrtek přijede do Otevřené zahrady Nové Vinařství z Drnholce. Samo o sobě je legendou. Pamatuji si jeho provoz ještě před vyhořením, v dobách kdy jeho tváří byl Marek Špalek (vinařství patří do holdingu Agro Měřín). Nové Vinařství dosáhlo na řadu mezinárodních ocenění, například Decanter World Wine Award, Concours Mondial de Bruxelles nebo Berliner Wein Trophy. Dnes je jeho tváří enolog a ředitel Petr Ptáček. Deset let tvořil vína ve Vinařských závodech Bzenec a získal tam čtyřikrát titul národního šampióna Salónu vín. Že to nebyla žádná náhoda, dokázal v roce 2018, kdy tento titul získal už v barvách Nového Vinařství za Ryzlink vlašský 2016. Budova Nového Vinařství nese nápis Fénix 2010. Vylétlo doslova z popela a to rovnou do zlaté elity moravských vinařství. Za design, za inovátorství a samozřejmě za vína.
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz