Víno z blízka 2019 - Petr Ptáček z vinařství, které jako fénix povstalo z popela

21. 5. 2019 .. Příští týden ve čtvrtek přijede do Otevřené zahrady Nové Vinařství z Drnholce. Samo o sobě je legendou. Pamatuji si jeho provoz ještě před vyhořením, v dobách kdy jeho tváří byl Marek Špalek (vinařství patří do holdingu Agro Měřín). Nové Vinařství dosáhlo na řadu mezinárodních ocenění, například Decanter World Wine Award, Concours Mondial de Bruxelles nebo Berliner Wein Trophy. Dnes je jeho tváří enolog a ředitel Petr Ptáček. Deset let tvořil vína ve Vinařských závodech Bzenec a získal tam čtyřikrát titul národního šampióna Salónu vín. Že to nebyla žádná náhoda, dokázal v roce 2018, kdy tento titul získal už v barvách Nového Vinařství za Ryzlink vlašský 2016. Budova Nového Vinařství nese nápis Fénix 2010. Vylétlo doslova z popela a to rovnou do zlaté elity moravských vinařství. Za design, za inovátorství a samozřejmě za vína.
 

Víno z blízka 2019 – vína z vinic posetých kvítím a ošetřených beruškami

7. 5. 2019 .. Už jsem dostal pár dotazů, jaké bude ve čtvrtek 16. května počasí. Ještě přesně nevím, ale zdá se, že globální oteplování se v tento večer neprosadí. V Paříži minulý týden hodnotilo 450 expertů stav biodiverzity naší planety. Na 1 800 stránkách napsali, že milionu druhů živočichů hrozí vyhynutí a největšími hrozbami jsou: hospodaření s půdou, odlesňování, rybolov a lov, oteplování, znečištění a invazní druhy. Postupuje to rychleji, než zněla předešlá varování.
 

Víno z blízka 2019 – degustace uprostřed květeny a pod klenbou večerní oblohy

16. 4. 2019 .. ​Letos to bude nádhera! Náš zahradní tým dokončil stavební úpravy, vylepšil chodníčky, obnovil lavičky, obstarali jsme úsporné svítilny do zahrady, uklidili jsme nejen svět, Česko a Brno, ale i naši Otevřenou zahradu. Dosázeli jsme zeleň a kytičky, ostříhali révu, postarali se o naše včely a objednali počasí. To, co vás však zajímá nejvíce, je určitě seznam vinařů a jejich vín. Mezi obcemi, ve kterých se najde alespoň 5-6 vinařů, jsme vyštrachali ještě dvě, které u nás samostatně nebyly. Přijedou k nám tedy vinaři z Hovoran a ze Šardic.
 

Zajímá nás, jaké akce s vínem vás nejvíce baví, a přejeme vám krásné Vánoce

20. 12. 2018 .. ​I víno, jako my všichni, má svoji domovinu – vinohrad, kde vyrostlo. Svůj rodný dům – sklep, kde dozrávalo. Své rodiče – vinohradníky a vinaře, kteří se o něj starali. A svůj životní příběh, který skončí letos o Vánocích možná právě na vašem stole. Celý rok jste chodili vy za vínem a o svátcích přichází víno za vámi. Berte ho jako milou návštěvu či přítele a prožijte s ním hezké chvíle.
 

V létě se Víno z blízka skutálí ze Špilberku opět do Otevřené zahrady. Začneme ve čtvrtek 16. května

17. 12. 2018 .. Tak máme letošní sezónu za sebou, akce na Špilberku byla víc než důstojným zakončením. Děkujeme všem našim skalním i příležitostným příznivcům za návštěvy, pochvaly i připomínky. Když shrnu nejčastěji kladené otázky, tak odpovědi jsou: celkem vás na hradě bylo 351 a podle žetonů jste ochutnali 6 500 vzorků vín. U žetonů za degustace zůstaneme při každém příštím zimním Víně z blízka. Na otevřených degustacích je to standardní praxe, zlepšuje to ekonomickou bilanci vinařů, letos byli spokojeni.
 

info pro vinaře


 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz