Matka SEYVE VILLARD 12/58 F1, otec SV 116/55 F1

18. 7. 2018 .. Tak a máme tady vinaře z Polešovic a okolí. Pokud si vzpomínáte, předloni jsme měli na Víně z blízka večer s názvem 3 šlechtitelky. Jednou z těch šlechtitelských stanic vinařských byla právě polešovická, vedená panem Habrovanským. Šlechtitelské umění představili vínem odrůdy Sevar a to nebude chybět ani tento čtvrtek. Vždy mě fascinuje, když se u novošlechtěnců popisují rodiče, například u Sevaru to jsou mateřská rostlina SEYVE VILLARD 12/58 F1 a otcovská odrůda SVATOVAVŘINECKÉ 116/55 F1. Trochu jinou romantiku mají zase jména vinařství, která přijedou. Však posuďte: Vinařství U Kostela, Dvůr pod Starýma Horama, Rochůz nebo Jan Libosvár – Od Hradišťa. Celkem jich bude osm a kromě šlechtitelky budou u nás v zahradě všichni poprvé! Polešovice jsou na půli cesty mezi Kyjovem a Uherským Hradištěm, ale furt jsou to pro nás vína z blízka.
 

Sedmdesát pět od osmi z jedné v třicítkách. Vstup pouze v klobouku!

19. 6. 2018 .. Rébus v názvu zpravodaje je jednoduchý: sedmdesát pět vín od osmi vinařů z jedné obce v 30° teplotách. Tak bude vypadat tento čtvrtek, takže klobouky jsou povinné! Bude to příjemný večer, takový pravý letní. Od vinaře z Kobylí k tomu přišla tato pozvánka: "Vezměte do ruky trochu půdy, vylezte na kopec s vinohradem a rozhlédněte se kolem… Možná jsme malí, těch pár hektarů nestojí ani za řeč, ale pracujeme tu s pokorou a nestěžujeme si. Nemáme ambice být největší ani nejlepší, chceme být sví. Nenecháváme si nutit, co do vína dát, děláme ho s úctou k našim předkům. Dělali ho tak v našem historickém sklepě osm generací před námi. Pojďte se s námi vrátit v čase a zjistíte, že ani dříve nebyli lidé hloupí a víno dělat uměli. Zkuste objevit jemnou nevtíravou krásu přírodních vín, která k vám promlouvají duší našich vinic. Je to jako s lidmi. Přijeďte se za námi podívat do Kobylí nebo třeba právě do Brna na vaše Víno z blízka." Tom Čačík, jeden z těch osmi.
 

Elitní vína s etickým kodexem – Vladimír Tetur – osobnost současného vinařství

5. 6. 2018 .. Vinaře z Velkých Bílovic často za hosty nemíváme. Velké Bílovice jsou, jak se říká, „státem ve státě“ a jejich sklepní lokalita Belegrady je doslova vesnicí ve vesnici. Vše v tom nejlepším slova smyslu. Je to největší vinařská obec, rozloha vinohradů je přes 700 ha, počet sklepů je prý 680. Když z jara otevřou sklepy v akci Ze sklepa do sklepa, neobejdete těch 54 vinařství ani za 9 hodin, a to byste se v každém mohli zdržet jen 10 minut. Vinařský spolek má ve znaku „slípku“, chlapi spolu drží a dokonce mají i etický kodex vinaře. V něm se zavazují, že „společného zájmu neužijí v osobní prospěch“. Nevím, co to přesně může znamenat, když nejen obec září čistotou, ale i jednotlivá vinařství se chlubí moderními technologiemi, halami, penziony, hotely a restauracemi. Náš čtvrteční host, Vladimír Tetur to bere jako samozřejmost, když říká, že „vinařství je elitní složkou zemědělství a podle toho bychom se měli chovat“. Přijďte si s ním o tom ve čtvrtek 7. června povykládat a ochutnat jeho elitní vína.
 

Vůně a barvy vín & vůně a barvy zahrady

22. 5. 2018 .. Konec května a začátek června přináší vždy záplavu vinařských akcí. Proběhly Valtické vinné trhy, Brněnský Festwine, ve středu končí Wine Prague, v pátek začíná Víno mánie a ten čtvrtek mezi tím patří jenom nám a vám – Vínu z blízka. Přijede devět vinařů ze spolku Vinaři Hustopečska a už to víme přesně – přivezou k degustaci rekordních 70 vín! První doušek můžete ochutnat hned na úvod v našem sálu, kde budeme v 17:30 zahajovat výstavu plakátové grafiky, kterou dala za čtyři roky plodné práce na papír naše grafička, Jana Reichel. Takže začneme barvami plakátů a budeme pokračovat živými barvami v zahradě. Zatím všechno kvete, takže kromě zelené máme i bílou, žlutou a modrou. Bufet bude fungovat v novém složení i s novým sortimentem, od polévky, přes masa a sýry, až po koláče. Z pódia vám zazpívá naše oblíbená sestava Pavla Roof, Ota Holec a hostující trumpetista.
 

Šedesát vín z Hustopečska – první letní degustace v Otevřené zahradě

9. 5. 2018 .. Medaile z výstav vín se moravský vinařům jen tak sypou do klína. Posledně to bylo celkem 57 medailí z Great American International Wine Competiton, která se konala v New Yorku. Na Moravu přišlo 5 velkých zlatých medailí, 13 zlatých, 19 stříbrných a 20 bronzových.  Těžko si představit, kolik prvotřídních vín je ve sklepech vinařů, kteří se nikdy žádných výstav neúčastní. A právě takové vinaře většinou potkáváte u nás v Otevřené zahradě. Už za dva týdny vám svoje vína nabídnou Vinaři Hustopečska. Devět vinařů zastupuje obce Hustopeče, Kurdějov, Starovice, Velké Němčice, Nikolčice a Popice. Na jeden večer se stanete porotci pro hodnocení jejich vín právě vy. V nabídce bude asi 60 vzorků. Každý vinař má jedno dvě vína, která ostatní nemají. A přijďte včas, abyste stihli vernisáž výstavy plakátů z našich akcí.  
 

info pro vinaře

Pokyny LÉTO 2018

 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz